Starostwo Powiatowe we Wschowie
Plac Kosynierów 1c
67-400 Wschowa
tel. 65 540-48-00
e-mail: powiat@wschowa.com.pl

Konferencja SPOKOJNIE – TO TYLKO AUTYZM !

Print Friendly, PDF & Email

W dniach 30.11.2013- 01.12.2013 w Zamku Królewskim we Wschowie odbyła się konferencja poświęcona zagadnieniu autyzmu. Organizatorem spotkania było Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Nasz Ośrodek oraz Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy we Wschowie. Patronat honorowy nad imprezą objął Starosta Powiatu Wschowskiego. Konferencja mogła odbyć się dzięki dotacji Fundacji PZU w ramach programu Młodzi Niepełnosprawni Sprawni z PZU. 105 uczestników to nauczyciele, pedagodzy, terapeuci, rodzice dzieci z autyzmem ze Wschowy, Leszna, Góry, Rydzyny Kościana, Wrześni, Sulechowa, Słubic, Szklar Górnych  i Osowej Sieni.

Po przedstawieniu organizatorów  oraz przypomnieniu działań podjętych podczas realizacji projektu SPOKOJNIE – TO TYLKO AUTYZM, głos zabrali kolejno:  Dyrektor SOSW Pan Andrzej Waldman, wiceprezes Stowarzyszenia Nasz Ośrodek Pani Renata Rokicka oraz przedstawiciel kuratorium Pani Anna Włodarczak. Uroczystego otwarcia konferencji dokonał Pan Marek Boryczka Starosta Powiatu Wschowskiego.

Wprowadzenia do tematyki konferencji dokonała Pani Ewa Łukowska (psycholog, Kierownik Poradni dla Dzieci z Autyzmem w Mazowieckim Centrum Neuropsychologii). Następnie Pan Paweł Pflegel (psycholog, współzałożyciel poradni Stimulus) podsumował najnowsze badania dotyczące teorii powstawania zaburzenia. Kolejne wykłady dotyczyły komunikowania się z dzieckiem z autyzmem prowadzonym przez Panią Jolantę Matusewicz (logopeda, pedagog specjalny, terapeuta osób z autyzmem) oraz dostosowaniu form i metod pracy w szkołach prowadzonym przez Panią Elżbietę Olszak (pedagog specjalny, terapeuta osób z autyzmem). Po przerwie Pan Paweł Pflegel przypomniał o potrzebach związanych z opieką i formach  leczenia  dzieci z autyzmem. W tym dniu odbyły się także  warsztaty. Zajęcia poprowadzone przez Panią Ewę Łukowską dotyczyły treningu umiejętności społecznej, zaś warsztaty prowadzone przez Panią Elżbietę Olszak pracy z trudnymi zachowaniami dzieci z autyzmem w szkole i w domu.

W niedzielę spotkanie rozpoczęła Pani dr Izabela Fornalik – pedagog specjalny i edukator seksualny, wykładem dotyczącym edukacji seksualnej osób niepełnosprawnych intelektualnie i osób z autyzmem. Następnie Pan Piotr Sipiorski (doktorant w Dolnośląskiej Szkole Wyższej, rehabilitant, terapeuta SI) przedstawił temat dotyczący stresu. Pani dr Izabela Fornalik wprowadziłauczestników w zagadnienie radzenia sobie z tematem śmierci w wykładzie: „A gdy śmierć ich rozdzieli … Osoba z niepełnosprawnością intelektualną, autyzmem a doświadczenie śmierci”. Niezwykle emocjonalne i wzruszające okazało się wystąpienie Pani Kasi Górskiej, mamy dziecka autystycznego, która przedstawiła historię Marcela. Konferencję zakończyły warsztaty: „Jak nauczyć dziecko z autyzmem komunikowania się w sposób czytelny dla otoczenia” prowadzony przez Panią Jolantę Matusewicz oraz warsztat dotyczący tworzenia i realizowania planów aktywności dla dzieci z autyzmem prowadzony przez Panią Lidię Domańską pedagoga, wykładowcę, prezesa stowarzyszenia Aperio.

W organizacji spotkania pomogli także sponsorzy Wyższa Szkoła Humanistyczna w Lesznie, Starostwo Powiatowe we Wschowie, Kaja Komputer, Educarium, Bank Spółdzielczy oraz Piekarnia Gierczak.

Szczególne podziękowania dla organizatorek projektu pani Joanny Nowaczyk, Małgorzaty Wojnarowskiej, koordynatora projektu pani Lucyny Kowalczykowskiej, grona zaangażowanych w realizację konferencji nauczycieli Ośrodka i Państwa Tycner właścicieli Zamku Królewskiego.

M. Wojnarowska

Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy we Wschowie

Translate »