Starostwo Powiatowe we Wschowie
Plac Kosynierów 1c
67-400 Wschowa
tel. 65 540-48-00
e-mail: powiat@wschowa.com.pl

Teatr i muzeum miejscem nowych doznań

Print Friendly, PDF & Email

pzuSzkoła Podstawowa w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym wraz ze Stowarzyszeniem  Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Nasz Ośrodek” są realizatorami projektu „Teatr i muzeum miejscem nowych doznań” sfinansowanego ze środków  Fundacji PZU w ramach Konkursu Dotacyjnego  „PZU z Kulturą”2013 r. Co zaplanowaliśmy w projekcie?

Projekt przewiduje organizację wycieczek do trzech dużych miast położonych w naszym województwie i w województwach ościennych. Zamierzamy wprowadzić dzieci w świat teatru muzycznego, lalkowego, opery. Podstawą skutecznego funkcjonowania we współczesnym świecie jest postawa twórcza. Dzieci są kreatywne z natury, także rozbudzenie zainteresowania sztuką, odkrywanie w sobie uzdolnień, a takich niewątpliwie nie są pozbawione dzieci niepełnosprawne intelektualnie, skłania młodego człowieka do działania.

Zaplanowaliśmy wyjazd do Teatru Muzycznego w Poznaniu. Wyjazd do Poznania będzie też okazją do zwiedzania zabytków miasta: tj. Ostrowa Tumskiego- jedynej, pozostałej w Poznaniu wyspie na Warcie, gdzie w średniowieczu zbudowano gród obronny oraz Muzeum Archeologicznego w Biskupinie, gdzie uczniowie będą mieli okazję poznać  początki Państwa Polskiego. Podczas pobytu będą uczestniczyli w prezentacjach eksperymentalnych i pokazach odtwórczych. Staną się uczestnikami rekonstruowanych wydarzeń historycznych.

W Zielonej Górze planujemy wyjście do Lubuskiego Teatru dla dzieci.  Dla młodego widza będzie to wspaniała okazja do bezpośredniego obcowania z postaciami, które wcześniej, podczas rodzinnego słuchania czy czytania bajek, powstawały w wyobraźni dziecka. Wiele z wybranych wierszy niesie w sobie morał, naukę czy przestrogę, które wypowiadane przez wykreowaną postać staną się jeszcze bardziej wiarygodne w oczach dziecka. Tam również planujemy zwiedzanie Muzeum Etnograficznego w Zielonej Górze z siedzibą w Ochli.

Kolejne miasto, które pozwoli na kontakt z dobrami kultury to Wrocław. Będzie to Wrocławski Teatr Lalek. Po zakończonym spektaklu odbędą się lekcje teatralne. Wybraliśmy  Emocje – zabawa, czyli scenograficzne (plastyczne) odzwierciedlanie uczuć. Widzę, czuję – jak obraz działa na nasze emocje? I odwrotnie, jak nasze emocje oddziałują na obraz?

Planujemy również wyjście do Muzeum Przyrodniczego i Ogrodu Botanicznego. W Ogrodzie Botanicznym znajduje się ścieżka edukacyjna dla dzieci , niezwykłe rośliny skamieniałości. W muzeum można podziwiać największą kolekcję szkieletów prehistorycznych zwierząt.

Z Fundacji PZU otrzymaliśmy 10.823,00zł. Całkowity koszt projektu to 12.387,00zł.

Koordynator projektu Lucyna Kowalczykowska

Translate »