Starostwo Powiatowe we Wschowie
Plac Kosynierów 1c
67-400 Wschowa
tel. 65 540-48-00
e-mail: powiat@wschowa.com.pl

Uroczystość odsłonięcia płyty nagrobnej i 5 rocznica powstania pomnika Kresowian

Print Friendly, PDF & Email

16 listopada 2013 r. na cmentarzu we Wschowie uroczyście odsłonięto płytę nagrobną Generała Majora Cesarskiej I Królewskiej Armii oraz Generała Dywizji Wojska Polskiego Karola Piaseckiego, który zmarł 25 lutego 1947 r. Przybyli goście, przedstawiciele Urzędu Kombatantów II RP i Osób Represjonowanych w Warszawie, Zarządu Głównego i Lubuskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Biura Trybunału Konstytucyjnego, Światowego Związku Żołnierzy AK-Okręg Wołyń, Wojewody Lubuskiego oraz Zarządu Związku Kombatantów we Wschowie oraz władze samorządowe z terenu Powiatu Wschowskiego złożyły kwiaty na grobie generała.

Pomnik został sfinansowany przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa z Warszawy.

Następnie przybyłe osoby udały się pod pomnik Kresowian, gdzie złożono kwiaty ku pamięci pomordowanych na Kresach Wschodnich, w związku z 5 rocznicą odsłonięcia pomnika.

Sobotnim uroczystościom towarzyszyła Kompania Honorowa Wojska Polskiego, Poczet Sztandarowy i Warta Honorowa, wystawione przez 4 Zielonogórski Pułk Przeciwlotniczy im. gen. dyw. Stefana Roweckiego “Grota”, pod dowództwem kpt. Artura Łubianki z 3 Dywizjonu Przeciwlotniczego z Obiektu Leszno wraz z młodzieżą z Organizacji Społeczno-Wychowawczej “Strzelec” – Jednostki Strzeleckiej 4047 Wschowa oraz poczty sztandarowe szkół i instytucji publicznych, Wschowskiego Hufca ZHP i Grupy Katyń.

W Domu Serca przy Klasztorze oo. Franciszkanów odbyło się spotkanie, podczas którego wręczono odznaczenia: medale „PRO PATRIA”, nadawane osobom i instytucjom „za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej”, odznaki “Zasłużony dla Kultury Polskiej” oraz “Krzyże czynu zbrojnego Polskiej Samoobrony na Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej Polskiej za udział w obronie Polaków na Kresach Wschodnich II RP przed zbrojnymi formacjami OUN – UPA w latach 1939-1945 oraz za popularyzowanie i utrwalanie pamięci o ludziach i ich czynach w walce o niepodległość Polski podczas II wojny światowej i po jej zakończeniu”. W gronie osób odznaczonych Krzyżem czynu zbrojnego znalazł się także Wicestarosta Wschowski Zbigniew Semeniuk.

Zdjęcia: zw.pl

Więcej zdjęć w galerii na zw.pl.

Translate »