Starostwo Powiatowe we Wschowie
Plac Kosynierów 1c
67-400 Wschowa
tel. 65 540-48-00
e-mail: powiat@wschowa.com.pl

Obchody Święta Niepodległości Powiecie Wschowskim

Print Friendly, PDF & Email

11 listopada 2013 r. w miastach Powiatu Wschowskiego odbyły się uroczystości związane z obchodami 95 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Uroczystości poprzedziły Msze św. za ojczyznę, a po uroczystych przemarszach do miejsc pamięci z udziałem harcerzy, pocztów sztandarowych szkół i innych jednostek delegacje samorządowe, szkolne i organizacji pozarządowych złożyły kwiaty oddając hołd poległym w walce za wolność Polski. Podczas uroczystości wygłoszono okolicznościowe przemówienia oraz odbyły się apele poległych. We Wschowie przemarsz poprowadziły Mażoretki z Grupy Finezja i Młodzieżowa Orkiestra Dęta.

Starosta Wschowski Marek Boryczka uczestniczył w sławskich obchodach tegorocznego Święta Narodowego, we Wschowie kwiaty pod tablicą pamięci kwiaty złożyli m.in. Zbigniew Semeniuk – Wicestarosta Wschowski i Wojciech Kuryłło – Członek Zarządu Powiatu, natomiast w Szlichtyngowej w obchodach udział wzięli Dorota Kostka Członek Zarządu Powiatu i Daniel Mika – Wiceprzewodniczący Rady Powiatu.

Uroczysta powiatowa akademia z okazji Dnia Niepodległości odbyła się w piątek 8 listopada br. w I Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi we Wschowie. Uczniowie z koła teatralnego W ZANadrzu oraz członkowie Związku Strzeleckiego przedstawili inscenizację noweli Gloria Victis. W ten sposób uczczono pamięć o Powstaniu Styczniowym i jego ofiarach w 150 lat od jego wybuchu.  Były to jedne z największych działań niepodległościowych w czasie 123 lat zaborów na ziemiach polskich. W tej uroczystości wzięli udział także przedstawiciele lokalnych władz samorządowych i młodzież szkolna.

zdjęcia: zw.pl

Relacja z akademii w ILO z OD im. Tomasza Zana we Wschowie

więcej galerii:
zw.pl
Urząd Miasta i Gminy Szlichtyngowa

Translate »