Starostwo Powiatowe we Wschowie
Plac Kosynierów 1c
67-400 Wschowa
tel. 65 540-48-00
e-mail: powiat@wschowa.com.pl

Ekologiczne odżywianie na polsko-niemieckiej wymianie

Print Friendly, PDF & Email

Drugi tydzień 9-tej edycji wymiany polsko-niemieckiej I Zespołu Szkół i Peter-Paul-Cahensly-Schule odbywał się we Wschowie, Radzyniu i Poznaniu. Młodzież kontynuowała poszukiwanie argumentów za pro-ekologicznym odżywianiem tym razem w naszym kraju. Pierwsza część tych zajęć odbywała się na specjalnych warsztatach w maju w Niemczech (Heppenheim) i dotyczyła ekoświadomego odżywiania oraz produkcji żywności ekologicznej, a w Polsce uczestnicy mogli zobaczyć i zasmakować ekologicznej żywności w gospodarstwie rolnym „Agatka” państwa Edwarda i Barbary Czerwonków w Krzepielowie. Uczniowie przeprowadzili także ankietę na temat ekoświadomego odżywiania we Wschowie i w Poznaniu, a następnie mogli jej wyniki omówić w gościnnych pomieszczeniach CKiR we Wschowie. Polscy uczniowie i nauczyciele wraz ze swoimi niemieckimi gośćmi przebywali także trzy dni w ośrodku WRATISLAVIA w Radzyniu, gdzie oprócz zajęć integracyjnych i sportowych mogli również praktykować temat wiodący, robiąc tzw. ekoświadome zakupy i grilla. Młodzież wykazała się dojrzałością i odpowiedzialnością w dokonywaniu zakupów i organizacji grilla. Okazało się w czasie podsumowań, że w Polsce jest co prawda mniejsza dbałość o odżywianie proekologiczne ze względów głównie finansowych, ale za to na głowę bijemy Niemców jeśli chodzi o domową produkcję żywności dla potrzeb własnej rodziny. O ogródkach warzywnych w Niemczech już mało kto pamięta.

Przy okazji pracy nad wiodącym tematem nie zapomniano także o ważnych elementach wymiany, jak zwiedzanie Wschowy i integracja w grupie.

Doszło także do bardzo ciekawego spotkania z cyklu „świat jest mały…” Otóż w tym samym czasie przebiegała wymiana w Gimnazjum nr 1 we Wschowie ze szkołą w Dillenburgu, który jest oddalony zaledwie 70 km od Limburga i opiekunowie obu wymian spotkali się w CKiR, a młodzież na zajęciach sportowych na ORLIKU  w „Staszicu”. Możliwa jest w przyszłości ścisła współpraca obu wymian, przynajmniej w kwestii zgodności terminów, co umożliwiłoby wspólny transport, a więc spore oszczędności! Świat naprawdę jest mały…

Po całym tygodniu wrażeń 11 uczniów i 2 nauczycieli z Niemiec – Sebastian Wendt i Thomas Schoenberger – wyjeżdżali ze Wschowy w sobotę 21 września bardzo zadowoleni, zostawiając na parkingu pod NETTO zapłakaną młodzież ze „Staszica”.

Organizatorami 9 edycji byli jak zwykle Beata Wasyliszyn i Marek Jarosz. W tym miejscu należą się podziękowania sponsorom tej najstarszej w powiecie współpracy szkolnej z zagranicą, bez których pomocy kontynuowanie wymiany nie byłoby możliwe. A są to:

 

–         Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży

–         Wydział Organizacyjny i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego we Wschowie

–         Biuro Promocji i Rozwoju UMiG we Wschowie

–         Rada Rodziców I Zespołu Szkół we Wschowie

 

W lutym będzie obchodzony jubileusz 10 lat współpracy obu szkół i na specjalną uroczystość dyrektor Damian Janowicz zaprosił grupę nauczycieli z Limburga, którzy w ciągu 10 edycji wymiany współpracowali z panem Sebastianem Wendtem, a teraz będą mogli zobaczyć, co się w „Staszicu” i we Wschowie zmieniło. A zmieniło się sporo i to na lepsze.

IZS

Translate »