Starostwo Powiatowe we Wschowie
Plac Kosynierów 1c
67-400 Wschowa
tel. 65 540-48-00
e-mail: powiat@wschowa.com.pl

XIV Letnia Akademia Kultury i Języka Polskiego

Print Friendly, PDF & Email

Między 29 czerwca a 11 lipca br. uczniowie I LO im. Tomasza Zana we Wschowie po raz kolejny uczestniczyli w Letniej Akademii Kultury i Języka Polskiego, której organizatorem było Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie.

Wschowianie wraz z młodzieżą polonijną z Ukrainy, Litwy a także Polski wzięli udział w zajęciach edukacyjnych połączonych ze zwiedzaniem miast m. in. Głogowa, Wrocławia, Wilna.

Tematem przewodnim Letniej Akademii była 150 Rocznica Powstania Styczniowego Na licznych wykładach prowadzonych przez profesorów uniwersyteckich, a także pracowników muzeum oraz nauczycieli powiatu głogowskiego i wschowskiego m.in. Adam Orzech, czy Piotr Sobański z I LO we Wschowie młodzi poszerzyli swą wiedzę o kwestie powstania styczniowego, polskiego państwa podziemnego i Józefa Piłsudskiego. Obejrzeli również filmy poświęcone temu tematowi: „Szwadron”, „Wierna rzeka”, „Nad Niemnem”.

Przez ponad 2 tygodnie młodzież z Kresów Wschodnich miała możliwość obcowania z kulturą i językiem polskim, natomiast młodzież dolnośląska i wschowska odwiedziła ziemie kresowe poznając ich historię i zwyczaje.

Codzienne obcowanie ze sobą skłaniało młodych ludzi do szczerych rozmów, wymiany opinii i poglądów na temat bieżącej sytuacji społeczno-politycznej w ich krajach, a także życia codziennego i perspektyw na przyszłość.

Letnia Akademia była wspaniałym czasem na wypracowanie wizji nowoczesnego, mądrego patriotyzmu, społeczeństwa obywatelskiego i wielokulturowości. Młodzież z Kresów podszkoliła język polski.

Uczestnikom akademii towarzyszył, jak co roku, operator TV Master Głogów – Dariusz Paterek.

Tekst: Magdalena Strzałkowska

 

Zdjęcia: Dariusz Paterek

Translate »