Starostwo Powiatowe we Wschowie
Plac Kosynierów 1c
67-400 Wschowa
tel. 65 540-48-00
e-mail: powiat@wschowa.com.pl

Nie Wykluczaj – Wspieraj

Print Friendly, PDF & Email

Przedszkole Specjalne nr 6 „ Kraina Tęczy” w  Ośrodku Szkolno-Wychowawczym wraz ze Stowarzyszeniem  Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Nasz Ośrodek” są realizatorami projektu NIE WYKLUCZAJ – WSPIERAJ sfinansowanego ze środków  Fundacji im. Jana Kantego Steczkowskiego w ramach Konkursu Dotacyjnego  NA DOBRY POCZĄTEK  Fundacji Banku Gospodarstwa Krajowego im. Jana Kantego Steczkowskiego. W ramach projektu realizowane były:

Zajęcia ceramiczne, które dla Mam były okazją do spróbowania swoich sił na płaszczyźnie twórczej ale przede wszystkim był to czas relaksu i wytchnienia. Dzięki temu, że pracownia ceramiczna w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dysponuje profesjonalnym wyposażeniem, mogliśmy zaoferować całą gamę działań twórczych w zakresie ceramiki. Było to: modelowanie ręczne techniką wałeczkową, modelowanie z plastra gliny a także odlewanie z form. W trakcie poszczególnych zajęć  Panie pod okiem nauczycielki Joanny Lewandowskiej, wykonywały przedmioty zarówno użytkowe jak i dekoracyjne. Szczególną satysfakcją było wykonanie  ozdoby wielkanocnej, która posłuży  przez długie lata i będzie przywoływać miłe wspomnienia z chwil spędzonych na zajęciach.

Zajęcia  decoupage  były okazją do rozbudzania zainteresowań matek, a także sposobem na aktywne, twórcze spędzanie czasu wolnego. Zajęcia pozwoliły dorosłym na oderwanie się od szarej codzienności  oraz dostarczenie pozytywnych doświadczeń. Dwugodzinne spotkania z rodzicami na zajęciach decoupage’u  prowadzone były przez panią Mariolę Staniszewską-Skuriat i odbyły się w lutym, marcu i kwietniu (łącznie 6 godzin) . Podczas zajęć  rodzice dzieci niepełnosprawnych poznawali tajniki zdobienia przedmiotów użytkowych w technice decoupage’u. Uczestnicy spotkań poznali podstawy metody serwetkowej stosowanej na szkle i  drewnie. Praktyczne zajęcia przewidywały wykonanie obrazu ściennego, ozdobnej szklanej butelki oraz biżuterii  techniką decoupage’u z zastosowaniem gruntów, farb akrylowych, serwetek , papierów drukowanych, preparatów dwufazowych crackle do postarzania,  złoceń oraz lakierów. Pokaz wykonanych wcześniej prac  wzbudził duży zachwyt i  chęć poznania nowego , ale także obawy przed sprostaniem zadaniu. Jednak obawy okazały się nieuzasadnione, gdyż  radość i pozytywne zaskoczenie  wzbudzały efekty  na każdym etapie tworzenia. Zajęcia przyczyniły się również do poszerzana kontaktów społecznych, gdyż w czasie ich trwania odbywały się rozmowy, dyskusje , wymiana doświadczeń z różnorodnych dziedzin.

Zajęcia ruchowe prowadzone przez panią Małgorzatę Glińską skierowane były do dzieci z grup przedszkolnych i ich rodziców. Wspólnie wykonywano ćwiczenia z zakresu rozwijania motoryki dużej (pokonywanie toru przeszkód, zabawy z piłką, skoki na trampolinie itp), motoryki małej (zabawy manipulacyjne, masowanie dłoni, itp.), ćwiczenia oddechowe ( wykorzystanie baniek mydlanych, lekkich piłeczek, piórek), ćwiczenia równoważne ( na piłkach, huśtawce),koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz inne formy ruchu. Była to bardzo ciekawa forma spędzenia czasu dla dzieci i ich rodziców.

Joanna Lewandowska

Mariola Staniszewska-Skuriat

Małgorzata Glińska

Translate »