Starostwo Powiatowe we Wschowie
Plac Kosynierów 1c
67-400 Wschowa
tel. 65 540-48-00
e-mail: powiat@wschowa.com.pl

Leki z Bożej Apteki

Print Friendly, PDF & Email

19 czerwca na boisku w Szkole Podstawowej w Łysinach podsumowano projekt Leki z Bożej Apteki, realizowanego z inicjatywy Stowarzyszenia na Rzecz Aktywizacji Wsi, działającego przy Szkole Podstawowej w Łysinach. W spotkaniu z dziećmi uczestniczyli także przedstawiciele Zarządu Powiatu Wschowskiego wraz ze Starostą Wschowskim Markiem Boryczką. Projekt otrzymał dofinansowanie ze środków Powiatu Wschowskiego. Od maja Stowarzyszenie wspólnie z uczniami szkół podstawowych z Łysin, Starego Strącza oraz Starych Drzewiec poznawali w najbliższym otoczeniu rośliny, a następnie zbierali informacje na temat ich przydatności dla człowieka.

Dzięki projektowi dzieci dowiedziały się np. o tym, że dębowe żołędzie niegdyś suszono i sporządzano z nich kawę, podobnie jak z nasion przytuli. Z kolei roślina o nazwie glistnik jaskółcze ziele nadaje się do usuwania kurzajek, co zresztą dzieci w praktyce zastosowały i okazało się, że roślina rzeczywiście posiada lecznicze właściwości.

Projekt dał dzieciom możliwość segregowania poszczególnych roślin  znajdujących się w ich otoczeniu. Następnie odnajdywały informacje na ich temat w różnych miejscach – w internecie, książkach i albumach. Dzięki zdobytej wiedzy, uczniowie dowiadywali się, że każda roślina ma specyficzny sposób zbierania i przetwarzania.

Początkowo zakładano, że każda roślina jest trująca. Dopiero po czasie, kiedy wiedza na temat niektórych roślin była odpowiednia, można było przeprowadzać pewne eksperymenty, nad którymi oczywiście czuwali nauczyciele.

Podczas prezentacji jedną z atrakcji była możliwość spróbowania miodu z mniszka lekarskiego przygotowanego przez dzieci z SP Łysiny, który rośnie również na boisku szkolnym w Łysinach.

zdjęcia: zw.pl

Translate »