Starostwo Powiatowe we Wschowie
Plac Kosynierów 1c
67-400 Wschowa
tel. 65 540-48-00
e-mail: powiat@wschowa.com.pl

„Majówka z Comeniusem” w I Zespole Szkół im. St. Staszica we Wschowie

Print Friendly, PDF & Email

29 maja 2013 w ramach ogólnopolskiej akcji „Majówka z Comeniusem” w I Zespole Szkół im. St. Staszica we Wschowie odbył się finał międzynarodowego projektu partnerskiego Comenius : ”Dodaj zdrowie do Twojego życia” – pod hasłem: „Dzień Sportu z Comeniusem”.

Z tej okazji podsumowano dwuletnie działania, realizowane przez uczniów i nauczycieli I ZS i zorganizowano między klasowe rozgrywki w piłkę nożną i siatkową oraz konkurs na najzdrowszą potrawę oraz wiedzę dotyczącą krajów partnerskich.

Uroczyste obchody zostały rozpoczęte marszem reprezentacji sportowych w rytm hymnu Unii Europejskiej „Oda do radości”. Należy tu nadmienić iż zespoły klasowe, w tym zawodnicy i kibice przebierali się za kraje partnerskie projektu.

Następnie wystąpiła szkolna grupa pracująca nad projektem, na czele z koordynatorką Panią Marleną Pujszą- Kunikowską, którzy to podkreślili jakie znaczenie miał dla nich udział w projekcie oraz jak istotne jest, aby młody człowiek dowiedział się o zdrowym trybie życia i poznał zasady zdrowego odżywiania. Uczniowie przedstawili prezentację, która zawierała zdjęcia z realizacji wszystkich zadań oraz przedstawili krótką inscenizację- pantomimę, z ich udziału w projekcie.

W ramach Dnia Sportu z Comeniusem – przewidziano różne konkurencje i atrakcje dla zespołów klasowych – nie tylko związane ze sportem, ale także ze zdrowym stylem życia.  Niewątpliwie największą  popularnością cieszył się konkurs na najzdrowszą potrawę.  Jury w składzie: Pani Kinga Szczepaniak – nauczyciel teoretycznych przedmiotów zawodowych – technologia żywności, Pielęgniarka szkolna oraz dyrekcja wytypowali potrawę przyszykowaną przez klasę 3TSH – sałatkę owocową z płatkami zbożowymi. Kolejne miejsca przypadły klasie 1 LO i 2 TE. Po rozstrzygnięciu konkursu – była możliwość spróbowania przysmaków. Z atrakcji nie konkursowych – młodzież i nauczyciele najbardziej ucieszyło  spotkanie z diabetykiem mgr. inż. Dorotą Klauzą, która to za darmo przebadała skład ciała metodą BIA oraz przebadanie ciśnienia, pomiar wagi i ustalenie wskaźnika BMI na stoisku medycznym prowadzonym przez pielęgniarkę szkolną. Dodatkowo młodzież niećwicząca – mogła spróbować swoich sił grając z wolontariuszami Carmen z Hiszpanii i Miguelem z Portugalii w gry planszowe.

Podczas gdy zawody sportowe trwały, organizatorzy nagradzali skuteczną charakteryzację, zaangażowanie się w kibicowanie oraz udział delegatów w poszczególne rozgrywki sportowe. Pierwsze miejsce wygrała tu reprezentacja Włoch: 2 TI, która to była widoczna z daleka – we włoskich barwach – wraz z maskotką klasy kucharzem robiącym pizzę – kolejne miejsca przypadły klasie 1 LO reprezentującej Polskę, ostatnią nagrodę otrzymała klasa 2a reprezentująca Turcję.

Dodatkowo wolontariusze zagraniczni wraz z młodzieżą zaangażowaną w projekt podczas trwania imprezy – oceniali wiedzę na temat krajów partnerskich w ciekawym quize. Nie zabrakło wiedzy dotyczącej wyrażeń w obcym języku, wyrażeń wprowadzających nas w błąd oraz ciekawostek. Tu zwyciężyła klasa 2d, potem 3TE i 1 LO.

Przez cały czas trwania imprezy była możliwość obejrzenia zdjęć z projektu, dowiedzenia się ciekawostek dotyczących poszczególnych krajów oraz naszego projektu.

Punktem kulminacyjnym całego wydarzenia było oczywiście wręczenie nagród sportowcom: W piłce siatkowej dziewcząt egzekwo pierwsze miejsce przypadło reprezentacjom: 2c i 1 c, drugie – klasie 1 LO, trzecie – 2TE.  W piłce siatkowej chłopców zwyciężyły kolejno reprezentacje:2 TI, 1 TSZ, 3 TI. Natomiast w piłce nożnej na podium stanęli kolejno drużyny z: 1 LO, 2 TI, 2 B.

I Zespół Szkół im. Stanisława Staszica we Wschowie

 

 

Translate »