Starostwo Powiatowe we Wschowie
Plac Kosynierów 1c
67-400 Wschowa
tel. 65 540-48-00
e-mail: powiat@wschowa.com.pl

Limburg po raz dziewiąty!

Print Friendly, PDF & Email

Za nami pierwszy tydzień dziewiątej wymiany szkolnej ze szkołą handlową PPC w Limburgu (Niemcy). W dniach 25 maja do 1 czerwca grupa 11 uczniów „Staszica” z dwojgiem opiekunów (Beata Wasyliszyn i Marek Jarosz) przebywała w tym pięknym miasteczku w Hesji, realizując tym razem bardzo ambitny program edukacyjno-turystyczny. Centralnym punktem programu były trzydniowe warsztaty nt. eko-świadomego odżywiania. Zanim jednak wyjechaliśmy na wspomniane warsztaty, młodzież polska mogła zwiedzić szkołę, brać udział w zajęciach lekcyjnych z różnych przedmiotów wraz ze swoimi niemieckimi partnerami. Odbyło się też uroczyste przywitanie przez dyrektora szkoły (Heinz Maetternich) i spotkanie z kolegium nauczycielskim. Niemieccy opiekunowie Sebastian Wendt i Thomas Schoenberger) zorganizowali także wizytę w zakładach farmaceutycznych MUNDIPHARMA, które są jednym ze sponsorów naszej wymiany oraz organizatorem corocznych dwutygodniowych praktyk dla uczniów naszej szkoły. Warto podkreślić, że z tej formy współpracy skorzystały już trzy uczennice ze „Staszica”. Gospodarze słusznie próbowali nam pokazać walory turystyczne swojej okolicy i zorganizowali nam tradycyjnie spływ malowniczą rzeką Lahn, jednakże z powodu wysokiego stanu wody oraz wezbranego nurtu udało nam się tylko przespacerować ścieżką rowerową doliną rzeki, podziwiając wspaniałą infrastrukturę do uprawiania wszelkiego rodzaju rekreacji oraz nadbrzeżne miejscowości z ich zabytkami. Następnego dnia, po drodze do ośrodka spotkań międzynarodowych w Heppenheim, w strugach deszczu zwiedzaliśmy Frankfurt nad Menem z jego nowoczesną zabudową i  zabytkami.

W Heppenheim wzięliśmy udział w trzydniowych warsztatach, w których dowiedzieliśmy się o wzrastającej w Europie Zachodniej tendencji do eko-świadomego odżywiania. Ruch taki rozwija się jako reakcja na coraz częstsze przypadki łamania praw człowieka i bezmyślnej eksploatacji zasobów naturalnych Ziemi w celu uzyskania jak najniższych kosztów produkcji żywności. Przy tym zupełnie nie zwraca się uwagi na losy przyszłych pokoleń i stan naszej planety po naszym odejściu. Zajęcia będą kontynuowane we wrześniu we Wschowie, gdyż wiąże się to z możliwością porównania przez młodzież warunków życia i odżywiania w obu krajach. Ostatni wspólny wieczór spędziliśmy w świetlicy przy Parafii Ewangelickiej w Limburgu, oglądając wybrane zdjęcia i podsumowując wszystkie punkty programu. Pożegnawszy się w strumieniach łez, wsiedliśmy do wygodnego busa  i wróciliśmy cało i zdrowo do domów, oglądając po drodze wiele zalanych niemieckich miejscowości. Już cieszymy się na wrześniowy program we Wschowie, który zakończy dziewiątą edycję najstarszej szkolnej wymiany w powiecie i zaczniemy przygotowywać się do jubileuszu 10-lecia w lutym 2014 roku.

Organizatorzy i uczestnicy tegorocznej wymiany dziękują za otrzymane dofinansowanie od Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, I Zespołu Szkół, jak również za materiały promocyjne z Wydziału Promocji i Rozwoju Miasta oraz Starostwa Powiatowego we Wschowie.

I Zespół Szkól im. Stanisława Staszica we Wschowie

Translate »