Starostwo Powiatowe we Wschowie
Plac Kosynierów 1c
67-400 Wschowa
tel. 65 540-48-00
e-mail: powiat@wschowa.com.pl

W podróży po Polsce

Print Friendly, PDF & Email

Uczestnictwo w projekcie „Rytmy, barwy i smaki świata”, finansowanym ze środków Fundacji PZU, umożliwiło zorganizowanie dwóch wycieczek krajoznawczych do Wrocławia oraz Krakowa – Inwałdu – Wadowic – Bochni.

W wyjazdach brali udział uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego (realizator projektu), podopieczni Stowarzyszenia Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Pomocna Dłoń”, uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej oraz uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi we Wschowie. Wycieczki były podsumowaniem całorocznego uczestnictwa tych osób w popołudniowych zajęciach, odbywających się od września 2012 r w SOSW we Wschowie.

Celem pobytu we Wrocławiu było zapoznanie się ze sztuką ogrodniczą oraz kuchnią wschodu. Atrakcją Ogrodu Japońskiego, który powstał w 1913 r jako ekspozycja Wystawy Stulecia, są kaskady wodne, strumienie, liczne drewniane budowle. Cennym elementem aranżacyjnym jest bogata w azjatyckie gatunki roślinność. Wspaniały, nietypowy smak, dużo warzyw, a przy tym pełna harmonia smaków to cechy potraw z Chin. Okazało się jednak, że niektórym uczestnikom degustacji, nie wszystkie dania orientalne przypadły do smaku.

Wędrując na południe kraju młodzież zwiedziła Kraków, którego zabytki kryją w sobie magię zdolną oczarować każdego z nas. Wadowice, były miejscem spaceru po miejscach, gdzie dorastał Karol Wojtyła, późniejszy Papież Jan Paweł II. W Parku Miniatur „Świat Marzeń” w Inwałdzie uczestnicy wycieczki podziwiali modele najsłynniejszych cudów architektonicznych z całego świata (w skali 1:25), korzystali z Mini Lunaparku, Zielonych Labiryntów, kina 5D, całorocznego lodowiska. Ostatnim przystankiem na trasie podróży była Kopalnia Soli w Bochni, która po blisko ośmiu wiekach eksploatacji zachwyca niepowtarzalnymi wyrobiskami, kaplicami, wykutymi w solnych skałach oraz oryginalnymi rzeźbami solnymi. Zwiedzanie wzbogacone jest o Podziemną Ekspozycję Multimedialną.

Zorganizowane w ramach realizacji projektu wycieczki były dla wielu uczestników jedyną okazją do poznania dalszych zakątków naszego kraju i pośrednio świata (Park Miniatur – „Świat Marzeń”, Ogród Japoński, Restauracja Chińska). Była to okazja do zdobycia nowej wiedzy i poznania wielu ciekawych miejsc, rozbudzenia potrzeby poznawania otaczającego nas świata.

 Tekst: Joanna Chodorowska

Translate »