Starostwo Powiatowe we Wschowie
Plac Kosynierów 1c
67-400 Wschowa
tel. 65 540-48-00
e-mail: powiat@wschowa.com.pl

Sardynia pachnąca cytryną

Print Friendly, PDF & Email

Podczas gdy u nas jeszcze zima w pełni, we Włoszech panuje już wiosna. Jest zielono, kolorowo od pięknie pachnących kwiatów, a na drzewach rosną dojrzałe cytryny, pomarańcze i mandarynki. Mogli się o tym przekonać uczniowie Gimnazjum Językowego we Wschowie,  Karolina Strózik i Wojciech Kozłowski, którzy pod opieką nauczycielek – Agaty Karolczyk-Aplas i Małgorzaty Błażków – przez pięć dni uczestniczyli w spotkaniu partnerskim w Bosie na Sardynii w ramach realizowanego przez szkołę projektu LLP Comenius „Zdrowi młodzi ludzie dziś przyszłością Europy jutro”.

Sardynia to druga, co do wielkości, wyspa włoska leżąca w centrum Morza Śródziemnego, w połowie drogi między Europą i Afryką, to synonim ekskluzywnych wakacji, elegancja i klasa. Fenomen wyspy można zrozumieć jedynie, poznając ją osobiście. To, co zachwyca, to piaszczyste plaże, urwiste skały, bajkowe zatoki, wysepki, egzotyczna przyroda, a przede wszystkim zadziwiające szmaragdowym kolorem kryształowo czyste morze.

Spotkanie w Bosie odbyło się na początku marca (03.03.-08.03.) i było ciekawym doświadczeniem zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli. Gimnazjaliści ze Wschowy podczas swojej podróży mieli okazję zobaczyć dwa miasta znajdujące się na wyspie. Pierwsze z nich to Bosa, miasteczko, które założyli już Fenicjanie, leżące na brzegach rzeki Temo. Na jednym jej brzegu zbudowano dzielnicę Sa Piana z wysokimi, kolorowymi domami i wąziuteńkimi uliczkami, oplatającymi podnóże wzgórza, nad którym wzniesiony został w XII w. zamek Malaspina. Drugie miasto, którego nazwa pochodzi od alg, glonów to Alghero, często przyrównywane też przez mieszkańców dzięki swemu urokowi do Barcelony. Ogromnej przyjemności dostarcza tam spacer wzdłuż fortyfikacji, ze wspaniałym widokiem na morze i port jachtowy. Wspaniałym przeżyciem jest także wędrówka po eleganckiej części starego miasta, czyli Via Umberto i Via Carlo Alberto. Uwagę zwraca tam śliczna kolorowa, mozaikowa kopuła kościoła św. Michała. Innym symbolem Alghero są korale i turkusy, dostępne niemal w każdym sklepiku z pamiątkami.

Tradycyjnie już na spotkaniu w ramach projektu Comenius młodzież poznała nie tylko tradycje, obyczaje i kulturę kraju partnerskiego, ale przede wszystkim miała okazję rozwinąć i sprawdzić swoje kompetencje językowe, które okazały się bardzo przydatne podczas podróży, a także na miejscu we Włoszech. Dzięki nim wschowscy gimnazjaliści bez bariery językowej posługiwali się płynnie językiem angielskim i nawiązywali nowe znajomości z kolegami z zaprzyjaźnionych szkół.

Obecnie kolejna grupa uczniów przygotowuje się do kwietniowego spotkania w Portugalii w ramach projektu ” Zdrowi młodzi ludzie dziś przyszłością Europy jutro”. Będą tam nie tylko rozmawiać o zdrowym stylu życia, ale także promować polskie tradycje i obyczaje.

Agata Karolczyk-Aplas

Translate »