Starostwo Powiatowe we Wschowie
Plac Kosynierów 1c
67-400 Wschowa
tel. 65 540-48-00
e-mail: powiat@wschowa.com.pl

Czy znasz język i kraj sąsiada?

Print Friendly, PDF & Email

W I Zespole Szkół we Wschowie  w dniach 22-27 marca b.r.  już po raz trzeci odbyły się Dni Niemieckie.

Zorganizowane z tej okazji imprezy i konkursy  umożliwiły uczniom czynne poznanie języka najbliższego sąsiada.  Z roku na rok  coraz więcej uczniów angażuje się w  organizację Dni Niemieckich. Uczniowie uczący się języka niemieckiego wykazali się w dyktandzie, konkursie wiedzy o krajach niemieckojęzycznych oraz wzięli udział w turnieju piłki nożnej w barwach niemieckiej Bundesligi. Turniej cieszy się szczególną  popularnością  – w tym roku rywalizowało ze sobą dziesięć drużyn chłopców oraz sześć drużyn dziewcząt.

Uczniowie z talentem artystycznym przygotowali przedstawienie o historii i kulturze Niemiec zakończone quizem oraz wykonali blisko pięćdziesiąt plakatów prezentujących kraje niemieckojęzyczne. Dni Niemieckie zakończyły się prezentacją współpracy z Peter-Paul-Cahensly Schule z Limburga, która trwa w „Staszicu” od 2004 roku. Po prezentacji uczniowie wzięli udział w quizie, w którym zwyciężyła Aleksandra Chrapusta z klasy III Technikum Spedycyjnego.  Nagrodą dla niej jest  zwolnienie  z opłaty za wyjazd do Limburga, który  planowany jest w maju.

Oczekiwanym przez uczniów i nauczycieli punktem programu Dni Niemieckich była też kawiarenka,
w której można było zakupić  ciasta, a zarazem poznać ich niemieckie nazwy.

Dni Niemieckie dają możliwość wykazania się uczniom z różnymi uzdolnieniami, nie tylko językowymi. Dlatego impreza ta będzie kontynuowana w I Zespole Szkół. Planowane jest zaproszenie w roku przyszłym  również uczniów  szkół Powiatu Wschowskiego.

Organizatorzy: Agata Dziekańska, Karolina Marciniak, Beata Wasyliszyn, Marek Jarosz i nauczyciele wychowania fizycznego dziękują Starostwu Powiatowemu, Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży  za wsparcie organizacyjne i dofinansowanie.

Beata Wasyliszyn

Translate »