Starostwo Powiatowe we Wschowie
Plac Kosynierów 1c
67-400 Wschowa
tel. 65 540-48-00
e-mail: powiat@wschowa.com.pl

Rafał Matuszczak Mistrzem Polski Juniorów w Biegach Przełajowych i finalistą Mistrzostw Świata

Print Friendly, PDF & Email

W niedzielę odbyły się w Bydgoszczy Mistrzostwa Polski Juniorów (do lat 19) w Biegach Przełajowych. Zawody stanowiły eliminację do reprezentacji na Mistrzostwa Świata, które zostaną rozegrane na tej samej trasie za 2 tygodnie. W zawodach uczestniczyło 3 biegaczy ze wschowskiego klubu LLKS Osowa Sień. Aura nie sprzyjała najlepszym biegaczom z całego kraju – mróz, wiatr i opady śniegu. Ale przełajowca pogoda nie straszna, zwłaszcza naszym, którzy nie mają bazy treningowej. Juniorzy rywalizowali na dystansie 8 kilometrów pokonując 4-krotnie trudną dwukilometrową pętlę. Znakomicie zaprezentował się w tych zawodach Rafał Matuszczak uczeń I Liceum Ogólnokształcącego we Wschowie. Podopieczny trenera Andrzeja Orłowskiego po pokonaniu pierwszej pętli rozpoczął ucieczkę pozostałym rywalom przez pozostałe 6km. Wielu trenerów przecierało oczy jak mocny i odważny jest to zawodnik skoro tak wcześnie zdecydował się na zmianę tempa i samotny atak. Przewaga systematycznie rosła a pięcioosobowa grupa pościgowa nie potrafiła zmniejszyć dystansu do naszego zawodnika. Na ostatnim okrążeniu walka o medale rozgorzała na 100% ale Rafał kontrolował jej przebieg i w pięknym stylu sięgnął po złoty medal Mistrzostw Polski!!!. W pokonanym polu pozostało wielu utytułowanych zawodników w tym wszyscy kadrowicze. Tym wynikiem Rafał przypieczętował powołanie do reprezentacji na Mistrzostwa Świata w Biegach Przełajowych. To pierwszy start w historii w imprezie tak wysokiej rangi wschowskiego zawodnika. To pierwszy medal naszego zawodnika z starszej kategorii wiekowej, dotychczas świecił triumfy w kategorii do lat 17 gdzie zdobywał złote medale w lekkiej atletyce, biegach przełajowych i górskich. Od dwóch lat rozwój kariery sportowej Rafała wspiera Bank Spółdzielczy Wschowa i Salomon.

Wynik Rafała w znacznej mierze przyczynił się do 2 miejsca województwa lubuskiego w klasyfikacji województw i 7 miejsca klubu LLKS Osowa Sień w klasyfikacji klubowej. Z 2 pozostałych zawodników bardzo dobrze zaprezentował się nasz młodzieżowiec Piotr Drobnik, który w rywalizacji seniorów na dystansie 4km zajął 23 miejsce – będąc 6 wśród młodzieżowców. To bardzo dobry sygnał na dalszą część sezonu. Natomiast Agata Semkło zajęła 31 miejsce w gronie juniorek w rywalizacji zawodniczek na dystansie 2km. Brawa dla Wszystkich.

Translate »