Starostwo Powiatowe we Wschowie
Plac Kosynierów 1c
67-400 Wschowa
tel. 65 540-48-00
e-mail: powiat@wschowa.com.pl

„Lodowa Pułapka 2013”

Print Friendly, PDF & Email

„Lodowa Pułapka 2013”

W czwartek o godz. 10.00 na Jeziorze Sławskim przy głównej plaży zarwał się lód pod pięcioma osobami. Trzy z nich wydostały się na brzeg o własnych siłach. Dwie pozostały w wodzie. Taki był scenariusz ćwiczeń ratowniczych pod kryptonimem „Lodowa Pułapka 2013” nt. organizacji i zasad prowadzenia działań ratowniczych w przypadku zaistnienia zdarzeń niebezpiecznych na zamarzniętych akwenach wodnych.

Przybyła na miejsce jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Sławie dokonała oceny sytuacji i wezwała dodatkowe jednostki. Rozpoczęto udzielanie pomocy poszkodowanym. W tym samym czasie powiatowe stanowisko kierowania powiadomiło policję i wodne ochotnicze pogotowie ratunkowe. Po przybyciu na miejsce dowódca zastępu Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej we Wschowie przejął dowodzenie akcją. Na miejsce przybywa także jednostka OSP Krzepielów.

Poszkodowanych wyciągnięto z wody z użyciem sprzętu ratownictwa lodowego, w tym sani lodowych. Udzielono im pomocy, zabezpieczono kocami termicznymi przed wychłodzeniem, a następnie przeniesiono ich do ogrzewanego namiotu.

Ćwiczenia zostały zorganizowane przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej we Wschowie i Wydział Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego we Wschowie w ramach rocznego planu szkolenia taktyczno – bojowego. Organizacja ćwiczeń umożliwia sprawdzenie przygotowania strażaków i ratowników do prowadzenia akcji ratowniczej w danej sytuacji, z użyciem sprzętu posiadanego przez służby ratownicze na terenie powiatu oraz współpracy i koordynacji działań różnych jednostek. Poszkodowanymi byli płetwonurkowie z Sekcji Płetwonurków OSP Sława.

Działania obserwowali tzw. rozjemcy, którymi byli dowódcy zmian Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej we Wschowie i przedstawiciele Wydziału Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego we Wschowie, Rady Miejskiej w Sławie i Zarządu Gminnego OSP w Sławie. Na podstawie poczynionych obserwacji zostaną wyciągnięte wnioski, które elementy ćwiczeń zostały przeprowadzone prawidłowo, na co należy zwracać szczególną uwagę i co w przyszłości należy poprawić.

Translate »