Starostwo Powiatowe we Wschowie
Plac Kosynierów 1c
67-400 Wschowa
tel. 65 540-48-00
e-mail: powiat@wschowa.com.pl

Gimnazjaliści o zdrowym stylu życia

Print Friendly, PDF & Email

Pierwszy tydzień ferii dla pięciu uczennic Gimnazjum Językowego we Wschowie upłynął na spotkaniu partnerskim na Litwie, w ramach realizowanego przez szkołę kolejnego już projektu LLP Comenius. Tym razem dotyczy on zdrowego stylu życia, gdyż jak mówi główne hasło projektu „Zdrowi młodzi ludzie dziś, przyszłością Europy jutro”.

Spotkanie w Taurage było pierwszym, w którym uczestniczyli uczniowie. Wcześniejsza konferencja została zorganizowana, bowiem w niemieckim Aichach tylko dla dyrektorów szkół i koordynatorów projektu. Uczestniczkami wyjazdu na Litwę były uczennice wytypowane na podstawie przeprowadzonych w listopadzie konkursów: na prezentację o najlepszych polskich sportowcach, na logo projektu i na maskotkę projektu. Laureatką pierwszego konkursu została Wiktoria Nachaj z kl. II, a jej film o najwybitniejszych polskich sportowcach szkoła zaprezentowała na Litwie. Prezentacji swojego pomysłu logo projektu dokonała Weronika Przybylska, której pracę szkolne jury uznało za najlepszą. Symbolikę maskotki omówiła Weronika Buchwald, laureatka ostatniego konkursu. Za udział w konkurencjach wyjazdem nagrodzono także Jagodę Wawrzków z kl. III oraz Sarę Skrzyniarz z kl. II.

Wyjazd do zaprzyjaźnionej szkoły w Taurage odbywał się od 15 do 19 stycznia pod opieką trzech nauczycielek: Agaty Karolczyk-Aplas, Barbary Drobniak, Katarzyny Rado-Kurzawskiej. Należy podkreślić, że współpraca między szkołami trwa nieprzerwanie od trzech lat i jest to już kolejny wspólnie realizowany projekt Comenius. Wcześniej z tą samą szkołą współpracowało także Liceum Ogólnokształcące im. T. Zana.

Program przygotowany przez szkołę goszczącą był bardzo atrakcyjny. Uczestnicy spotkania nie tylko mieli okazję rozmawiać na temat zdrowego stylu życia, ale także dbać o swoje zdrowie, biorąc udział w różnego rodzaju aktywnościach. Najwięcej emocji wzbudziły gry i zabawy na śniegu, które odbywały się na terenie parku linowego w Taurage. Młodzież zjeżdżała z górki nie na tradycyjnych sankach, a na specjalnie do tego przeznaczonych kołach. Nawet mroźne powietrze nie było w stanie popsuć dobrych nastrojów uczestników wymiany międzynarodowej. Dużą atrakcją dla wszystkich była także wizyta w stuletniej fabryce czekolady „Ruta” w Siauliai. Uczniowie i nauczyciele zwiedzili tam muzeum czekolady, dowiedzieli się, w jaki sposób powstaje kakao, a przede wszystkim uczestniczyli w warsztatach produkcji czekoladek. Każdy mógł przygotować pudełko słodkości dla swoich bliskich. Emocje przy tym były wielkie! Nawet najstarsi zachowywali się jak dzieci buszując między pojemnikami z bakaliami i płynną, słodką czekoladą.

Kilka dni na Litwie z całą pewnością należy zaliczyć do udanych! Uczestnicy spotkania nie tylko poszerzyli swoją wiedzę na temat zdrowego stylu życia, ale także poznali litewską kulturę, zasmakowali tradycyjnych potraw naszych sąsiadów, nawiązali przyjaźnie, rozwinęli swoje umiejętności językowe i pokonali bariery związane z posługiwaniem się językami obcymi. Należy podkreślić, że młodzież ze wschowskiego Gimnazjum Językowego wśród rówieśników radziła sobie doskonale, była otwarta na wszelkie rozmowy, czym zdobywała sobie uznanie kolegów z innych krajów. Uczestniczki spotkania posługiwały się nie tylko językiem angielskim, ale miały okazję także sprawdzić swoje umiejętności w zakresie języków: niemieckiego i rosyjskiego.

Wyjazd do Taurage upłynął szybko. Teraz kolejni gimnazjaliści szykują się na podbój Sardynii. Wyjazd do Włoch, bowiem już na początku marca.

Agata Karolczyk-Aplas

Translate »