drukuj drukuj

Najlepsi w X Ogólnopolskim Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym Dla Uczniów Szkół Specjalnych i Specjalnych Ośrodków Szkolno-Wychowawczych

Uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego we Wschowie uczestniczyli w dziesiątym, jubileuszowym Finale Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla Uczniów Szkół Specjalnych i Specjalnych Ośrodków Szkolno-Wychowawczych. Turniej odbył się w dniach 29-31 czerwca br. w Mikluszowicach koło Bochni, w województwie małopolskim.Turnieje rowerowe dopingują dzieci do nauki przepisów prawa o ruchu drogowym. W ten sposób najmłodsi bawiąc się zdobywają wiedzę, która procentuje w dorosłym życiu.

W tym roku, na X Finał do Mikluszowic, zgłosiło się 8 drużyn w kategorii szkół podstawowych i 10 drużyn w kategorii szkół gimnazjalnych. Każda drużyna składała się z trzech osób.

W pierwszym dniu turnieju uczestnicy musieli zmierzyć się z testem z przepisów ruchu drogowego i testem z interpretacji skrzyżowań. W drugim dniu turnieju, zawodnicy spotkali się w miasteczku ruchu drogowego przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Mikluszowicach. Kolejną ważną konkurencją, która była sprawdzianem techniki jazdy na rowerze, był przejazd po specjalnie przygotowanym torze przeszkód. To jednak nie wszystko, każdy z zawodników przystąpił też do konkurencji z pierwszej pomocy nadzorowanej przez Straż Pożarną i ratowników medycznych.

Klasyfikacja wśród szkół podstawowych przedstawiała się następująco:

– I miejsce – SP w SOSW im. J. Korczaka we Wschowie

– II – SP nr 87 w SOSW nr 10 we Wrocławiu

– III – SP w SOSW w Bochni

– IV – SP Specjalna nr 4 w ZSS w Krośnie Odrzańskim

– V – SP w ZSS w Opolu

– VI – SP w SOSW w Kamieniu Pomorskim

– VII – SP w SOSW w Policach

– VIII – SP Specjalna nr 147 w Warszawie

Drużynę Szkoły Podstawowej we Wschowie reprezentowali: Mateusz Guziak, Kamil Olenkiewicz i Marcel Kuczkowiak. Trenerem drużyny był Bartosz Jankowiak.

Klasyfikacja gimnazjów:

– I miejsce – Gim. W SOSW im. J. Korczaka we Wschowie

– II – Gim. w SOSW w Głogówku

– III – Gim. w SOSW w Bochni

– IV – Gim. w SOSW w Policach

– V – Gim. Specjalne w ZS nr 11 w Kaliszu

– VI – Gim. Nr 55 w SOSW nr 10 we Wrocławiu

– VII – ZS z oddziałami integracyjnymi nr 3 w Poznaniu

– VIII – Publiczne Gim. Specjalne w Szydłowcu

– IX – Gim. Specjalne nr 149 w Warszawie

– X – Gim. Nr 2 w ZSS w Twardogórze

Drużynę Gimnazjum we Wschowie tworzyli: Kacper Juszkiewicz, Wojciech Kaczmarek, Adrian Młotkowski. Trenerem drużyny był Dariusz Romanowicz.

Wszyscy zawodnicy biorący udział w X Finale Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla Uczniów Szkół Specjalnych i Ośrodków Szkolno-Wychowawczych zostali uhonorowani nagrodami ufundowanymi przez  Ministerstwo Spraw Wewnętrznych  i Administracji, Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, Polski Związek Motorowy, Gminę Drwinia, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Mikluszowicach,  Sieć Sklepów SPAR oraz firmę Mercedes Benz.

Głównym Patronem Medialnym była  TVP3 Kraków.

Uroczysta gala podsumowująca odbyła się w Hotelu „Gospoda nad Rabą”, w której wszystkim uczestnikom wręczono nagrody, najlepszym złote medale, grawertony, a pierwszej piątce w obu kategoriach – okazałe puchary.

Uczestnicy turnieju mieli zapewnione liczne atrakcje, m.in.: zwiedzanie Osady Sześciu Oraczy oraz Muzeum Motyli w Bochni. Dużo emocji dostarczyły przejazdy sportowym Mercedesem u boku kierowców rajdowych oraz zawody na strzelnicy.

Źródło: Bartosz Jankowiak, Dariusz Romanowicz