drukuj drukuj

Ćwiczenia pod kryptonimem „Lodowa Pułapka 2017”

19 stycznia 2017 roku zgodnie z Kalendarzowym Planem Zamierzeń Wydziału Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego we Wschowie oraz rocznym planem szkolenia taktyczno-bojowego dla JRG we Wschowie zostały przeprowadzone ćwiczenia w sferze Zarządzania Kryzysowego i Obrony Cywilnej.

Ćwiczenia pod kryptonimem „Lodowa Pułapka 2017” odbyły się na Jeziorze Lgińskim i miały na celu przygotować wszystkie służby do ewentualnych działań na lodzie. W związku ze zbliżającymi się feriami zimowymi w szkoleniu udział wzięły dzieci ze Szkoły Podstawowej w Lginiu, które mogły zaobserwować jakie zagrożenia niesie za sobą zabawa na lodzie.

- W dniu dzisiejszym realizujemy szkolenie pod kryptonimem "Lodowa pułapka". Szkolenie ma na celu przypomnienie strażakom zawodowym i ochotnikom z metodami działań w tak specyficznych warunkach, jakim jest zamarznięty akwen wodny. W trakcie szkolenia strażacy reagują na pewne przygotowane specjalnie epizody - mówi Andrzej Andrusiak, naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego we Wschowie. - Są to ćwiczenia o charakterze cyklicznym, powtarzane corocznie w okresie około ferii zimowych. W ćwiczeniach w roli obserwatorów wzięły również udział dzieci ze Szkoły Podstawowej w Lginiu. Dzieci zapoznały się z zasadami bezpieczeństwa związanym z przebywaniem nad jeziorem oraz tym jak wygląda akcja ratownicza.

Miejmy nadzieję, że pomimo dobrego przygotowania strażaków, umiejętności zdobyte dzisiaj nie przydadzą im się, a ferie i cały sezon zimowy minie bez zdarzeń na lodzie. Wraz ze strażakami apelujemy jednocześnie o ostrożność i rozwagę, nie tylko do dzieci, ale także do osób dorosłych, które często bagatelizują zagrożenie.

Ćwiczenia zostały zorganizowane przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej we Wschowie i Wydział Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego we Wschowie. Organizacja ćwiczeń umożliwia sprawdzenie przygotowania strażaków i ratowników do prowadzenia akcji ratowniczej w danej sytuacji, z użyciem sprzętu posiadanego przez służby ratownicze na terenie powiatu oraz współpracy i koordynacji działań różnych jednostek. Zarząd Powiatu Wschowskiego dofinansował posiłek dla uczestników ćwiczeń. Starosta Powiatu Wschowskiego Marek Boryczka podziękował wszystkim zaangażowanym za udział i poświęcony czas.