drukuj drukuj

Biegi memoriałowe im. Marka Kozaczka

Jednak dopisała. Pogoda, bo o niej mowa, była wielką niewiadomą podczas zaplanowanych na środę 29 kwietnia biegów memoriałowych im. Marka Kozaczka w I Zespole Szkół. Jednak deszcz i niska temperatura ustąpiły, a pojawiające się słońce nagrzało powietrze tak, że można było rozpocząć zawody.

 

Pierwsi do rywalizacji stanęli przedszkolacy. Kilka minut po godzinie 10.00 ruszyły na trasę dziewczęta z Przedszkoli nr 1 , 3 i 5 oraz Przedszkola Sióstr Salezjanek we Wschowie. Miały do pokonania 120 metrową trasę wokół boiska piłkarskiego ORLIK. Najszybszą okazała się Roksana Ratajczak z „Wesołej Trójeczki”- Przedszkola nr 3, przed Zuzią Pietrzczyk z Przedszkola nr 1 i Nikolą Przyłucką z Przedszkola nr 5. Chwilę później na trasę wybiegli chłopcy, z których najszybciej finiszował Michał Reszel z „Wesołej Trójeczki”, przed Antonim Kaczorem z Przedszkola Sióstr Salezjanek oraz Olkiem Czostkiem z „Wesołej Trójeczki”. Trójka najlepszych dziewcząt i chłopców stanęła na podium i z rąk dyrektora I ZS Damiana Janowicza odebrała pamiątkowe medale, a wszyscy przedszkolacy uczestniczący w biegach otrzymali dyplomy i słodkie upominki.

 

Należy wspomnieć, że patronat nad biegiem przedszkolaka roztoczyło Towarzystwo Przyjaciół I Zespołu Szkół, które pozyskało na ten cel środki z projektu. O godzinie 10.30 na dłuższą bo liczącą ok. 800 m trasę wyruszyły dziewczęta i chłopcy ze szkół podstawowych. Trasę wiodącą z Orlika przez ulicę Pustą, wokół placu zabaw Intermarche i z finiszem na Orliku najszybciej pokonała Wiktoria Krzywicka ze Szkoły Podstawowej nr 1, przed Michaliną Kościelak ze Szkoły podstawowej nr2 i Loren Fiuk z SP1. Wśród chłopców najszybszy był Łukasz Żaglewski z SP nr 1, za nim przybiegli Dominik Juda i Mateusz Kubiak również z SP nr 1.

 

O godzinie 11.00 rywalizację rozpoczęli gimnazjaliści. Ich trasa długości 1500 m wiodła z Orlika przez ulicę Pustą, ulicą Zacisze wokół domków jednorodzinnych i kończyła się rundą wokół Orlika. Na finiszu wśród dziewcząt najlepszą okazała się Klaudia Pawlus z Gimnazjum nr2, za nią przybiegła Martyna Rambolińska także z Gimnazjum nr 2 i Nina Szczepańska z Gimnazjum Językowego. Wśród chłopców najszybciej trasę pokonał Adrian Ławecki z Gimnazjum Nr 2, Olek Rzepecki z Gimnazjum Językowego i Łukasz Krasicki z Gimnazjum nr 2.

 

Kulminacyjnym punktem Staszicjady był Bieg główny, w którym wystąpić mógł każdy. Uczestniczyła w nim młodzież szkół ponadgimnazjalnych z I LO i I ZS , nauczyciele, przedstawiciele służb mundurowych oraz młodsi i starsi sympatycy biegania. Trasa biegu głównego wiodła z Orlika ulicą Pustą, dalej ulicą Osiedle wzdłuż ulicy Wolsztyńskiej przecinając ją na przejściu dla pieszych, a dalej już w Parku Wolsztyńskim wokół wieży ciśnień główną alejką w dół z rundą 500 m w parku i z powrotem do I ZS. Tam runda wokół boiska i finisz. Trasę ok. 2500m najszybciej pokonały panie Klaudia Pawlus, Martyna Rambolińska(obie biegły w dwóch biegach) i Aleksandra Majer z I ZS. Wśród nauczycielek najszybciej pobiegła Agata Dziekańska z I ZS , która uplasowała się na miejscu 5. Jedyna reprezentantka służb mundurowych pani Barbara Wrotkowska z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej we Wschowie uplasowała się na miejscu 8. Łącznie w biegu głównym wystartowało i ukończyło bieg 31 kobiet.

 

Na starcie w biegu głównym mężczyzn zameldowało się 30 biegaczy. Bieg zdominował trenujący na co dzień w LUKS Osowa Sień Bartosz Kwieciński, przed Adrianem Ławeckim(drugi bieg) i Pawłem Wałkiewiczem z Gostynia. Wśród służb mundurowych najszybszy był Mikołaj Jojte z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej we Wschowie, który uplasował się na 5 miejscu. Wśród nauczycieli najszybciej finiszował Jakub Ślipko z I ZS meldując się na mecie jako 9. Kończącym bieg główny towarzyszyło piękne słońce, a temperatura z 4 stopni rano wzrosła do 15 stopni Celsjusza. W tej sprzyjającej aurze najlepsi odebrali statuetki, a wszyscy uczestniczący w biegach okolicznościowe medale z okazji III już Biegów Memoriałowych im. Marka Kozaczka rozgrywanych w I Zespole Szkół. Na koniec wszyscy uczestnicy zawodów mogli przy grilu podzielić się wrażeniami z biegów i odpocząć po wysiłku w promieniach słońca.

 

Podsumowując tę biegową imprezę, należy wspomnieć o wszystkich tych, którzy wsparli jej organizację. Podziękowania kierujemy do pracowników UMiG we Wschowie, którzy przygotowali dokumentację oraz wsparli nas od strony formalno-prawnej, funkcjonariuszom Komendy Powiatowej Policji, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, Straży Miejskiej we Wschowie oraz młodzieży klas mundurowych w I ZS za zabezpieczenie tras biegowych.

 

Zarządowi Starostwa Powiatowego we Wschowie, Towarzystwu Przyjaciół Staszica, Radzie Rodziców przy I Zespole Szkół za wsparcie finansowe imprezy. Panu Maciejowi za fotorelację oraz darczyńcom firmom „Kaczmarek”, „Balcerzak” i „Gierczak” za smaczny posiłek.

 

Dziękujemy także dyrekcji I ZS za aktywny udział i wsparcie, nauczycielom i uczniom I ZS za pomoc w organizacji i obsłudze technicznej oraz opiekunom i nauczycielom grup przedszkolnych i szkolnych, które poprzez udział w zawodach uświetniły naszą Staszicjadę. Dziękujemy i do zobaczenia za rok.
Szkolny Klub Sportowy „Żak” przy I ZS we Wschowie

 

Źródło: I Zespół Szkół we Wschowie