drukuj drukuj

Akcja charytatywna „Dziewczynka z zapałkami”

Stowarzyszenie Czas A.R.T. zaprasza do udziału w akcji charytatywnej „Dziewczynka z zapałkami”, którą już po raz trzeci, współorganizują uczniowie Gimnazjum Językowego we Wschowie. Akcja zainspirowana jest bajką J. Ch. Andersena i miała swój początek przed pięcioma laty. Pomysłodawcą jest Pani Joanna Lewandowska, która przez wiele lat swojej pracy dydaktycznej podejmowała wiele działań na rzecz wspierania grup społecznie wykluczonych.
Pierwsza odsłona „Dziewczynki z zapałkami” była akcją happeningową mającą na celu przypomnienie starych , dobrych prawd, o których łatwo zapomnieć w przedświątecznej bieganinie. Uczennice Gimnazjum rozdawały ręcznie ozdobione pudełka zapałek zabieganym przechodniom. Hasłem przewodnim pierwszej akcji były słowa „ Poczuj magię świąt”. Joanna Lewandowska znając trudną sytuację bytową rodzin wychowanków Ośrodka Szkolno -Wychowawczego postanowiła razem z uczniami Gimnazjum przeprowadzić kilka akcji mających na celu zgromadzenie środków finansowych na zakup prezentów gwiazdkowych dla czwórki rodzeństwa.
Ubiegłoroczna zbiórka miała miejsce przy wschowskich parafiach oraz w Centrum Handlowym Manhattan w Lesznie. Dzięki życzliwości ludzi udało się zebrać kwotę umożliwiającą spełnienie świątecznych marzeń dzieci. Trudno opisać emocje , które towarzyszyły organizatorom podczas wręczania ogromnych kolorowych pudeł wypełnionych prezentami.
W tym roku zrodził się pomysł by z akcją dotrzeć do jeszcze szerszej grupy. Czas A.R.T. zwrócił się z prośbą do Przewozów Regionalnych Sp. z o.o. o wyrażenie zgody na przeprowadzenie zbiórki publicznej na trasie: Leszno- Poznań – Poznań –Leszno. Idea spełniania marzeń Pani Joanny Lewandowskiej spodobała się. Czas A.R.T. otrzymał oficjalną zgodę na przeprowadzenie zbiórki od Przewozów Regionalnych, a młodzież uczestnicząca w zadaniu będzie mogła bezpłatnie podróżować po całej trasie.
Cała akcja będzie trwać do końca grudnia. We Wschowie uczennice Gimnazjum Językowego we Wschowie zbierały pieniążki dla dzieci już podczas jarmarku bożonarodzeniowego na wschowskim Rynku, przy kościołach i na ulicach miasta. W najbliższy weekend będą mogli Państwo spotkać się z młodzieżą na dworcu PKP w Lesznie i Poznaniu.

 

Źródło: Stowarzyszenie Czas A.R.T.