Starostwo Powiatowe we Wschowie
Plac Kosynierów 1c
67-400 Wschowa
tel. 65 540-48-00
e-mail: powiat@wschowa.com.pl

„Zrobimy dzieciom CZYTANKI – odkryją co mówią im ZNAKI”

Print Friendly, PDF & Email

W czerwcu dla rodziców podopiecznych Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego we Wschowie zorganizowano warsztaty, na których mogli przygotować książeczkę zabawkę, dla swoich dzieci.

Warsztaty zorganizowano w ramach Konkursu wolontariackiego „Wolontariat to radość działania” organizowanego przez fundację PZU.

Coraz częściej do placówek takich jak Ośrodek trafiają dzieci, które mimo, iż wychowują się w odpowiednich sensorycznie warunkach mają zaburzenia wzroku, słuchu czy dotyku. Zaburzenia te wynikają z różnych chorób jakich doświadczają dzieci, często też ich przyczyny nie są znane. W takich przypadkach niezbędna jest wizyta u specjalisty oraz odpowiednio zaplanowana i prowadzona terapia. Nawet u dziecka, u którego wykryto duże zaburzenia sensoryczne, wcześnie rozpoczęta właściwa terapia, daje większe szanse na osiągnięcie kolejnych etapów w rozwoju. Bardzo ważna w tym procesie jest współpraca z rodzicem, który choć w niewielkim stopniu powinien uczestniczyć w zadaniach terapeutycznych dziecka, wspierając tym samym jego rozwój.

Bardzo często w terapii małych dzieci wykorzystywane są zabawki interaktywne. Obecnie sklepy oferują niezliczoną ilość tego typu zabawek, niestety nie każdego rodzica na nie stać. Dodatkowo przy częstej eksploatacji bardzo szybko ulegają one zniszczeniu. Tak naprawdę zabawką może być prawie wszystko – wystarczy uruchomić swoją wyobraźnię i pomyśleć o tym, co zainteresuje dziecko i jednocześnie wspomoże jego rozwój sensoryczny.

Celem warsztatów „Zrobimy dzieciom CZYTAKI – odkryją co mówią im ZNAKI”, było:

– wykonanie przez rodziców dzieci niepełnosprawnych, zabawek tzw. CZYTAKÓW sensorycznych – wspomagających terapię dzieci w domu,

– każdy z rodziców otrzymał pisemną informację o tym z czego i w jaki sposób można wykonać samodzielnie i tanim kosztem zabawki interaktywne / sensoryczne.

Rodziców w wykonaniu książeczek wspierali wolontariusze – pracownicy PZU oraz nauczyciele. Wszyscy bardzo zaangażowali się w przygotowanie książeczek interesujących wzrokowo, słuchowo, dotykowo, aktywizujących i wspierających rozwój dzieci.

Spotkanie okazało się nie tylko świetną zabawą dla wszystkich ale także okazją do konsultacji z terapeutami, ponieważ było ono prowadzone pod kierunkiem rehabilitanta wzroku, neurologopedy oraz terapeuty integracji sensorycznej.

W ramach podziękowań za zaangażowanie i bezinteresowność wolontariusze otrzymali drobne upominki wykonane przez uczniów Ośrodka.

Źródło: SOSW we Wschowie

Translate »