Starostwo Powiatowe we Wschowie
Plac Kosynierów 1c
67-400 Wschowa
tel. 65 540-48-00
e-mail: powiat@wschowa.com.pl

Wolontariat w Przedszkolu w SOSW

Print Friendly, PDF & Email

W 2014 roku Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy we Wschowie rozpoczął współpracę z dyrektorem Banku Gospodarstwa Krajowego w Zielonej Górze Tomaszem Tycnerem. Pierwszy projekt napisała Wicedyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego we Wschowie Lucyna Kowalczykowska. Wtedy w przedszkolu „Kraina Tęczy” działającym przy Ośrodku Szkolno-Wychowawczym we Wschowie czworo wolontariuszy z Banku Gospodarstwa Krajowego w Zielonej Górze oraz nauczyciele Przedszkola nr 6 wykonali prace remontowe. Była to wspólna inicjatywa w ramach projektu „Wolontariat jest super”. Realizacja przedsięwzięcia była możliwa dzięki wsparciu jakie zostało pozyskane z Fundacji Bank Gospodarstwa Krajowego im. J.K. Steczkowskiego.

W Przedszkolu Specjalnym nr 6 „Kraina Tęczy” odbyły się zajęcia w ramach X edycji programu „Wolontariat jest super”. Tytuł projektu to „Codzienne obowiązki mamy i taty widziane oczami dziecka”. Sale przedszkolne zostały przearanżowane w taki sposób, aby ułatwić dzieciom wejście w rolę rodziców pełniących obowiązki domowe.

W sali „Skowronków” zapanował nieopisany bałagan. Przedszkolaki wspólnie z wolontariuszami z BGK, korzystając z zakupionych rekwizytów, ogarnęły nieład. Zabawa stanowi podstawową formę aktywności małego dziecka, realizowane działania przebiegały w radosnej i swobodnej atmosferze. Nie inaczej było w sali „Skrzatów”, gdzie na przedszkolaków czekały stoły pełne pysznych komponentów do wykonania smacznych i pożywnych kanapek. Każde dziecko samodzielnie oraz z pomocą wolontariuszy przygotowało posiłek, który w domu przygotowują głównie rodzice. Było to obopólne doświadczenie wzmacniające u dzieciach poczucie własnej sprawności, a wolontariuszom pokazało, że dzieci potrafią dużo więcej niż nam się wydaje i trzeba je wspierać w samodzielności. Dodatkową atrakcją były nowe zabawki umożliwiające podejmowanie zabaw tematycznych np. ugotowanie obiadu dla misiów i lalek. Sala „Jeżyków” zamieniła się w pralnię i suszarnię, co jak nietrudno zgadnąć stanowiło wyjątkową zabawę z uwagi na miski z ciepłą wodą pełne piany. Przedszkolaki prały, wykręcały i przypinały klamerkami ubranka lalek. Doświadczanie aktywności zarezerwowanej dotychczas wyłącznie dla rodziców zaangażowało dzieci bez reszty. To nic, że niektóre z nich trzeba było po zabawie przebierać w suche ubrania. Wrażenia zebrane w trakcie zabawy z pewnością były bezcenne.

Na dzieci po wspólnych działaniach czekała niespodzianka. Oto na placu zabaw pojawił się piękny, przestronny domek, w którym przedszkolaki do woli będą mogły bawić się naśladując dorosłych w pełnieniu ich ról związanych z opieką i wychowaniem dzieci. Czas zabawy w „dom” stał się prawdziwym życiem, zatarł granice i przeszkody. Okazało się, że dzieci mogą, potrafią i chcą. Od dwóch lat z powodzeniem projekty pisze nauczycielka przedszkola Adrianna Łeszyk, koordynatorem jest Lucyna Kowalczykowska. 

Źródło: SOSW we Wschowie.

 

Translate »