Starostwo Powiatowe we Wschowie
Plac Kosynierów 1c
67-400 Wschowa
tel. 65 540-48-00
e-mail: powiat@wschowa.com.pl

WOLONTARIAT JEST SUPER!

Print Friendly, PDF & Email

W celu popularyzacji idei wolontariatu wśród pracowników Banku Gospodarstwa Krajowego oraz angażowania pracowników w działania na rzecz własnego otoczenia, rozwoju społeczności lokalnych i pomocy grupom potrzebującym Fundacja BGK im. J. K. Steczkowskiego rozpoczęła realizację programu wolontariatu pracowniczego.

Nauczyciele Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego we Wschowie panie Adrianna Łeszyk i Joanna Lewandowska wraz z wicedyrektorem Ośrodka panią Lucyną Kowalczykowską  i pracownikiem  BGK Oddział Zielona Góra panią Małgorzatą Prus i dyrektorem Oddziału Tomaszem Tycnerem napisaliśmy projekt do Fundacji BGK im. J. K. Steczkowskiego pt. „Kolorowy krok do przodu”. W konkursie Wolontariat jest super!, uzyskaliśmy wsparcie finansowe na realizację opracowanego projektu.

Kto był odbiorcą projektu:

Bezpośrednimi odbiorcami projektu były dzieci w wieku od 3 do 8 lat uczęszczające do Przedszkola Specjalnego nr 6 „Kraina Tęczy” oraz wychowankowie Ośrodka Rewalidacyjno- Wychowawczego w wieku od 7 do 25 lat. Są to dzieci i młodzież z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym i głębokim, z porażeniem mózgowym, z zaburzeniami emocjonalnymi, z autyzmem, z problemami widzenia, niewidome, niepełnosprawne ruchowo, z zespołem FAS, Westa oraz Zespołem Downa. Obecnie w przedszkolu funkcjonują cztery grupy: „Skowronki”, „Kotki”, „Skrzaty” dla  dzieci upośledzonych umysłowo w stopniu umiarkowanym i  znacznym, z niepełnosprawnościami sprzężonymi (dzieci niedowidzące, niepełnosprawne ruchowo) oraz „Jeżyki” dla dzieci z autyzmem.

Jaki mieliśmy problem?

Jednym z najważniejszych praw dziecka zagwarantowanych w „Konwencji Narodów Zjednoczonych o Prawach Dziecka” jest prawo do wypoczynku i rozrywki, a także do udziału w zabawie i zajęciach rekreacyjnych. Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci psychicznie i fizycznie niepełnosprawnych, które powinny mieć zapewnioną pełnię normalnego życia w warunkach gwarantującym im godność. W chwili obecnej stan placu zabaw, z którego korzystają przedszkolaki z „Krainy Tęczy” oraz podopieczni ORW, nie do końca umożliwia przestrzeganie tych praw. Przedszkole dysponuje ubogim wyposażeniem placu zabaw, które zamiast stymulować i dostarczać radość ogranicza ich rozwój i dlatego wnioskowaliśmy o doposażenie obecnego placu zabaw. Dalsza cześć projektu dotyczyła  pomalowania długiego korytarza Przedszkola i Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego, który również wpływa na zabawę, uczenie się, wspiera lub hamuje aktywność ruchową dzieci.

Jak i kiedy problem został rozwiązany?

19 września 2014r grupa realizatorów projektu: z oddziału BGK w Zielonej Górze- dyrektor  Tomasz Tycner i panie Małgorzata Prus, Dorota Wieraszka, Agnieszka Łabieniec oraz  wicedyrektor Ośrodka Lucyna Kowalczykowska i nauczyciele Joanna Lewandowska,   Grażyna Nowek, Joanna Nowaczyk, Adrianna Łeszyk, Ewa Anioła, Joanna Pawłowska,, Justyna Frąckowiak, Ewa Ratajczak wraz z paniami Edytą Dobreńczuk, Ewą Podhajską, Anną Kopik, studentką Moniką Samuś wraz z panami Zbigniewem Gnieżeńskim, Grzegorzem Kokocińskim, Romanem Pawlukiewiczem, Zbigniewem Rozynkiem, Jerzym Siwcem zrealizowali  projekt malując Powiatowe Centrum Rehabilitacji, miejsce zabaw przedszkolaków i dzieci i młodzieży z głęboką niepełnosprawnością. Zakupiona została również cześć urządzeń do placu zabaw.

Był to niesamowity dzień, pełen pracy. Obawialiśmy się, czy uda się nam wszystko zrealizować, ale już pierwsze minuty działania nauczycieli i pracowników Ośrodka i Banku BGK rozwiały nasze wątpliwości. Udział w tej akcji wolontariackiej dowiódł, że nadal jesteśmy  pełni wrażliwości, zrozumienia i chęci działania niezależnie od wynagrodzenia.

 

Koordynator projektu Lucyna Kowalczykowska

Translate »