drukuj drukuj

W kraju gościnnym tak jak Polska …

Wyjazd do Rezekne na Łotwie był pierwszą mobilnością w projekcie „Skrzynia pełna skarbów i technologie informacyjne lub technologie informacyjne oraz czytanie i pisanie”. Z racji organizacyjnego charakteru udział w nim wzięli dyrektor Damian Janowicz oraz koordynator Monika Toll.

Naszą partnerską szkołą w Rezekne jest Państwowe Polskie Gimnazjum, dlatego na każdym kroku spotykaliśmy tam elementy polskości – od flagi i godła, poprzez napisy, ogłoszenia i plakaty, skończywszy na hymnie narodowym podczas uroczystości. Nieopisane to uczucie zaśpiewać hymn narodowy na obczyźnie, usłyszeć „dzień dobry” czy też widzieć radość młodzieży uczącej się o polskiej historii i tradycjach.

Spotkanie pozwoliło po pierwsze spotkać się ze wszystkimi koordynatorami z krajów partnerskich, aby ustalić terminy działań na kolejne miesiące, aż do spotkania w rumuńskiej szkole, zaplanowanego na koniec lutego 2014 roku.

Współpraca przebiegała w miłej i ciepłej atmosferze wsparcia oraz zrozumienia, co nie było zaskoczeniem przy uwzględnieniu gościnności ludów słowiańskich.

Polski projekt logo dla projektu spotkał się z dużą aprobatą, głównie grupy rumuńskiej,  jednakże ostatecznie wygrało logo łotewskiej uczennicy i to ono będzie znakiem graficznym projektu. Ustaliliśmy również przydział zadań dla poszczególnych koordynatorów wraz z terminami ich realizacji, a  także zapoznaliśmy się z funkcjonowaniem platform eTwinning i moodle, które będą wykorzystywane do komunikacji i popularyzacji efektów naszych działań.

Oprócz ciężkiej pracy i długich narad nad zadaniami, gospodarze zapewnili nam także chwile odpoczynku i wiele atrakcji kulturowych, takich jak uczestnictwo w obchodach święta niepodległości na Łotwie, apel z okazji niepodległości Łotwy i Polski, ślubowanie klas  pierwszych, koncert galowy zespołów kresowych oraz występy artystyczne uczniów gimnazjum. Dyrektor Janowicz miał okazję wystąpić przed pierwszoklasistami i życzyć im sukcesów w szkole przejawiających się dziesiątkami i pochwałami nauczycieli.

Spotkanie w przepięknym rejonie łotewskiego Latgale rozpoczęło współpracę krajów, która – jesteśmy przekonani – będzie owocna i przyniesie uczniom wiele cennych wspomnień oraz umiejętności.

I Zespół Szkół im. Stanisława Staszica we Wschowie