drukuj drukuj

Uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej w Sławie

W dniu 15 sierpnia 2020 roku na terenie Gospodarstwa Rybackiego Sp. z o.o. w Sławie odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej jednego z bohaterów wojny polsko-bolszewickiej, dowódcy 1 Dywizji Jazdy gen. Juliusza Rómmla (wtedy jeszcze pułkownika), która 31 sierpnia 1920 r. pod Komarowem rozbiła 1 Armią Konną Siemiona Budionnego. Była to największa bitwa konnicy w wojnie polsko–bolszewickiej, która stanowiła moment zwrotny na południowym froncie, porównywalny z wcześniejszą bitwą warszawską.

Po wojnie przez kilka lat Juliusz Rómmel zamieszkiwał w Sławie, gdzie czynnie zaangażował się  w proces tworzenia Gospodarstwa Rybackiego.

W uroczystościach, które zainicjował Leszek Lenarczyk Dyrektor Muzeum Ziemi Wschowskiej, a których gospodarzem był Mirosław Kmiecik – właściciel Gospodarstwa Rybackiego, udział wzięli zaproszeni goście: Maria Brygida Grzybowicz – przedstawicielka Wojewody Lubuskiego, Waldemar Starosta – Wicestarosta Wschowski, Ksiądz Dziekan Jerzy Ślusarczyk – Proboszcz Parafii św. Michała Archanioła w Sławie. Uroczystość uświetnił Chór Parafialny oraz Grupa Rekonstrukcyjna z Leszna, mundurowi i harcerze. Obecni byli mieszkańcy Sławy i inni goście.