drukuj drukuj

Rzeźbienie w owocach – Kurs Carvingu

28 października 2017 roku w I Zespole Szkół we Wschowie odbyły się zajęcia z Carvingu , realizowane w ramach projektu  „Modernizacja kształcenia zawodowego w Powiecie Wschowskim”.  Zajęcia prowadził Pan Jarosław Galiśkiewicz- pasjonat kultywujący sztukę carvingu. W zajęciach uczestniczyła nauczycielka I Zespołu Szkół we Wschowie oraz dziesięciu uczniów kształtujących się w zawodzie Technik Technologii Żywienia i Usług Gastronomicznych.

Carving to sztuka rzeźbienia w owocach i warzywach, wywodząca się z dalekiego Wschodu.Zachwyca, budzi podziw, czasami trudno uwierzyć, że punktem wyjścia do takiego arcydzieła jest zwykłe warzywo, czy owoc.

Pan Jarosław Galiśkiewicz w kilku słowach opowiedział o sobie oraz zaprezentował zdjęcia ze swoimi mistrzowskimi rzeźbami. Kurs obejmował naukę dobory materiału „rzeźbiarskiego” posługiwanie się podstawowym sprzętem, zaznajomienie się z podstawowymi cięciami i technikami rzeźbienia, wykorzystywanie podstawowych form dekoracyjnych. W trakcie zajęć  uczestnicy z nieufnością  sięgnęli po noże tajskie i różnego typu dłutka, chwilę później rzeźbili kwiaty i liście z następujących warzyw: rzodkiewki, papryczki chilli, buraka, cukini, pory. Następnie uczestnicy uczyli się nanoszenia grafiki oraz wycinania w dużych owocach tj. melon czy arbuz. Efekt końcowy przerósł wszystkich oczekiwania. Za dobre wyniki i dużą aktywność uczestnicy kursu otrzymali książeczkę z przykładami do samodzielnego wykonania oraz zestaw narzędzi. Udział w zajęciach umożliwił młodzieży nabycie nowych umiejętności, zwiększając ich szansę na rynku pracy.

Całkowity koszt realizacji projektu: 4.384.106,22 zł

Kwota dofinansowania: 4.088.617,46 zł

Projekt realizowany będzie do 30.06.2022.

Projekt realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego – Lubuskie 2020, Oś Priorytetowa VIII Nowoczesna edukacja, 8.4 Doskonalenie jakości kształcenia zawodowego, 8.4.1 Doskonalenie jakości kształcenia zawodowego – projekty realizowane poza formułą ZIT.

Zdjęcia: PW/ IZS

logo