drukuj drukuj

Reprezentant Powiatu Wschowskiego w reprezentacji narodowej na Mistrzostwach Świata w Biegach Górskich w Krynicy

W dniach 6-8.09.2013r zostały rozegrane w Krynicy Zdrój XXIX Mistrzostwa Świata w Biegach Górskich. Tuż po zakończeniu Forum Ekonomicznego rozpoczęło się tam największe w Polsce święto biegowe – festiwal biegowy z udziałem blisko 10000 biegaczy z całej Polski. Punktem kulminacyjnym tego festiwalu były niedzielne Mistrzostwa Świata. Nie mogło zabraknąć na tej imprezie wschowskich biegaczy – Dawid Laszczowski, który w pięknym stylu został przed miesiącem Mistrzem Polski Juniorów zadebiutował w tak ważnej imprezie a funkcję kierownika 17-sto osobowej Reprezentacji Narodowej pełnił trener Andrzej Orłowski. Docelowo wyjazd Naszych zawodników na MŚ wsparło Starostwo Powiatowe we Wschowie za co bardzo dziękujemy!!! A starty naszych zawodników w Biegach Górskich całorocznie wspiera Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego i Bank Spółdzielczy we Wschowie.

Zawody przeprowadzono na 4,5km pętli na szczycie Jaworzynie Krynickiej. Piękna pogoda i tysiące kibiców pomagali zawodnikom w pokonywaniu kolejnych metrów bardzo trudnej i technicznej trasy. Blisko 400 zawodników z 5 kontynentów, 40 reprezentacji narodowych – było co oglądać i kogo dopingować. Rywalizacja sportowa od pierwszego do ostatniego metra trasy dostarczyła bardzo wielu emocji i kilku niespodzianek – choć faworyci tanio skóry nie chcieli sprzedać.

Nasz zawodnik Dawid Laszczowski rywalizował w biegu juniorów na dystansie ponad 9km, pokonując pętlę biegową dwukrotnie. Mimo problemów ze zbiegiem związanych z podkręconą lewą kostką poradził sobie, jak na debiut, znakomicie zajmując 32 miejsce i 10 z kolegami w drużynie. Miejmy nadzieję że start ten zaowocuje dalszym rozwojem 18-sto letniego zawodnika LLKS Osowa Sień, który w przyszłości przysporzy nam powodów do dumy. Pomoc Starostwa i władz Klubu pozwoliły na bardzo udany start i rozsławianie Powiatu Wschowskiego na arenach krajowych i międzynarodowych.

Warto nadmienić, że w imprezie tej uczestniczył jeszcze 3 wschowianin – Andrzej Puchacz. Pochodzący ze Wschowy pełnomocnik PZLA ds. Biegów Górskich został wybrany na sobotniej konferencji członkiem zarządu Światowej Federacji Biegów Górskich. Po raz pierwszy w historii Polak będzie zasiadał we władzach WMRA. Jak mówi trener Orłowski  „Andrzej Puchacz, to dusza biegów górskich w Polsce. Człowiek oddany całym sercem i poświęcający cały swój czas na walkę z przeciwnościami w rozwoju tej dyscypliny. To dzięki Niemu i Jego ciężkiej pracy organizacyjnej, ten sport jest coraz bardziej popularny w kraju i mogliśmy organizować MŚ” Miło że wschowianin będzie pracował w światowych strukturach sportowych.

 

LLKS Osowa Sień