drukuj drukuj

Mistrzowie Polski ze Wschowy

W dniach 04-06.06.2014 roku w Wiechlicach koło Szprotawy w województwie lubuskim odbył się VII Finał Centralnego Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla Szkół Specjalnych i Specjalnych Ośrodków Szkolno – Wychowawczych.

Turniej organizowany był przez Polski Związek Motorowy, Komendę Policji, Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego oraz Kuratorium Oświaty. Uczestnikami turnieju byli uczniowie szkół specjalnych startujący w dwóch kategoriach: szkoły podstawowe i gimnazja. Rywalizujące drużyny to zwycięzcy eliminacji na szczeblach wojewódzkich w swoich regionach. Województwo lubuskie w obu kategoriach reprezentowali uczniowie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego we Wschowie. Drużynę szkoły podstawowej, nad którą opiekę sprawował pan Bartosz Jankowiak, reprezentowali Szymon Wolny, Wojciech Kaczmarek i Kacper Juszkiewicz. W zespole gimnazjum, pod opieką pana Dariusza Romanowicza, startowali Dominik Jankowski, Paweł Szulc oraz Sylwester Rohatyński.

Uczniowie rywalizowali w czterech konkurencjach: test z przepisów ruchu drogowego, wiedza praktyczna z pierwszej pomocy, jazda sprawnościowa po rowerowym torze przeszkód oraz jazda na rowerze w miasteczku ruchu drogowego. Celem turnieju jest poprawa bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej poprzez popularyzowanie przepisów i zasad bezpieczeństwa poruszania się po drogach, kształtowanie właściwych zachowań w ruchu drogowym, popularyzacja umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz propagowanie roweru jako środka transportu i rekreacji.

Startujący zawodnicy wykazali się dużą wiedzą oraz umiejętnościami. Odnosząc wielki sukces obie drużyny zajęły I miejsce w Polsce i obroniły tytuł mistrza z poprzedniego roku. Jest to ogromne wyróżnienie zarówno dla uczniów jak i nauczycieli, którzy przygotowywali zawodników. Dominik Jankowski (Gim) zdobył tytuł Indywidualnego Mistrza Polski, a Szymon Wolny (SP) i Paweł Szulc (Gim) tytuły Indywidualnych Wicemistrzów Polski.

W ramach trzydniowego turnieju organizatorzy przygotowali dla wszystkich uczestników wycieczkę do niemieckiego obozu jenieckiego przeznaczonego dla zatrzymanych lotników alianckich – Stalag Luft III mieszczącego się w Żaganiu. Uczniowie mieli okazję zobaczyć przedmioty używane przez jeńców w obozie oraz dowiedzieli się o historii słynnej „Wielkiej Ucieczki” na podstawie której nakręcono już wiele filmów.

Bartosz Jankowiak