drukuj drukuj

Bezpłatna opieka medyczna dla uchodźców z Ukrainy

Zgodnie z decyzją Ministerstwa Zdrowia uchodźcy z Ukrainy mają możliwość skorzystania z opieki medycznej na takich samych zasadach, jak osoby ubezpieczone w Polsce. Bezpłatna pomoc medyczna dotyczy wszystkich osób, które 24 lutego i później przekroczyły granicę. Warunkiem jest posiadanie zaświadczenia wystawionego przez Straż Graniczną RP lub odcisk stempla Straży Granicznej RP w dokumencie podróży, potwierdzające legalny pobyt na terytorium RP, w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy.

Bezpłatna opieka zdrowotna obejmuje świadczenia w ramach;

– podstawowej opieki zdrowotnej

 – poradni specjalistycznych

– leczenia szpitalnego

 – diagnostyki

Ministerstwo Zdrowia uruchomiło obsługę w języku ukraińskim na Teleplatformie Pierwszego Kontaktu. Dzwoniąc pod numer 800 137 200 każdy obywatel Ukrainy, który przybył do Polski w obawie przed rosyjską agresją, uzyska konsultację lekarską w ojczystym języku.

Obywatele Ukrainy, którzy uciekli przed wojną do naszego kraju, będą mieli także dostęp do szczepień, nie tylko tych przeciw COVID-19, ale także innych, np. ujętych w programie szczepień dla dzieci.

Телеплатформа першого контакту
Починаючи з сьогоднішнього дня, у нічний час, на вихідних і в свята, тобто тоді, коли не працюють заклади первинної медичної допомоги, ви отримаєте професійну медичну допомогу по телефону. Для цього зателефонуйте на Телеплатформу за номером 800 137 200 або заповніть формуляр.  У рамках Телеплатформи першого контакту ви отримаєте:

 – медичну консультацію

 – електронний рецепт

 – електронне направлення до лікаря

 – електронний лікарняний

 – направлення на тест на SARS-COV-2

Телеплатформа першого контакту доступна:

 – з понеділка до п’ятниці з 18:00 до 8:00 наступного дня

 – по суботах і неділях та в інші дні, які за законодавством є вихідними, з 8:00 до 8:00 наступного дня
Формуляр доступний в години роботи Телеплатформи першого контакту.

Źródło: WWW.nfz.gov.pl, WWW.gov.pl