drukuj drukuj

Artur Derenda uhonorowany medalem Pro Patria

W dniu 14 października 2019 roku w Muzeum Archeologiczno -Historycznym w Głogowie odbyła się konferencja naukowa w związku z 80 rocznicą wybuchu II wojny światowej „Między sąsiadami. Wojna obronna Rzeczypospolitej”, która była doskonałą okazją do wręczenia odznaczenia zasłużonemu mieszkańcowi Sławy. Z wnioskiem o nadanie medalu wystąpił Starosta Wschowski Andrzej Bielawski.

W trakcie konferencji Starosta Wschowski Andrzej Bielawski, Prezydenta Głogowa Rafael Rokszewicz oraz Burmistrz Sławy Cezary Sadrakuła wręczyli Panu Arturowi Derendzie, założycielowi stowarzyszenia „Szwadron Nadgoplański” medal „Pro Patria” przyznany przez Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Podczas konferencji uhonorowany został również Stanisław Derenda, ojciec Artura Derendy. Otrzymał on okolicznościowy medal wybity z okazji 50-lecia Muzeum Archeologiczno – Historyczne w Głogowie oraz setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Medal otrzymują osoby szczególnie zasłużone w kultywowaniu pamięci w walce o niepodległość Ojczyzny. Podczas konferencji odbyły się również prelekcje z międzynarodowymi gośćmi z Litwy, Białorusi, Ukrainy i Węgier.

Zdjęcia: Muzeum Archeologiczno- Historyczne w Głogowie