drukuj drukuj

104 rocznica Odzyskania Niepodległości

Powiatowo-Gminne Obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się Mszą Św. w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Szlichtyngowej. Następnie mieszkańcy i zaproszeni goście zebrali się przy Pomniku Pamięci na Rynku, gdzie w asyście Wojska Polskiego uroczyście wciągnięto flagę na maszt, wspólnie odśpiewano hymn państwowy oraz złożono wiązanki kwiatów. Z okazji Święta Niepodległości Żołnierze 4 Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego im. Generała dywizji Stefana Roweckiego „Grota” w Czerwieńsku oddali salwę honorową. 

Po głównej uroczystości, w świetlicy Miejskiej odbyła się część artystyczna wykonana przez uczniów Szkoły Podstawowej w Jędrzychowicach. Zebrani wysłuchali również polskich pieśni patriotycznych w wykonaniu Moniki Sagan i tenora Klaudiusza Kapłona.

Uroczystość uświetnili swoją obecnością Marek Ast – Poseł na Sejm RP i Małgorzata Gośniowska-Kola – Zastępca Dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa i Radna Sejmiku Województwa Lubuskiego oraz gospodarze obchodów: Andrzej Bielawski – Starosta Wschowski i Jolanta Wielgus – Burmistrz Miasta i Gminy Szlichtyngowa. W obchodach udział wzięli również komendanci służb mundurowych, radni, sołtysi, kierownicy i dyrektorzy powiatowych i gminnych jednostek organizacyjnych, przedstawiciele Związku Piłsudczyków RP, uczniowie, harcerze ZHP Wschowa, druhowie z Ochotniczych Straży Pożarnych, mieszkańcy Powiatu Wschowskiego oraz Oddziały Przygotowania Wojskowego z I Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica we Wschowie.