drukuj drukuj

10 lat współpracy: polsko-niemiecki jubileusz w „Staszicu”

Na zaproszenie dyrektora I Zespołu Szkół Damiana Janowicza z trzydniową wizytą w szkole gościła 6-osobowa delegacja ze szkoły handlowej PPC- Schule w Limburgu (Niemcy). Najważniejszym celem wizyty gości było wspólne podpisanie oficjalnej deklaracji współpracy obu szkół.

 

Uroczystość zorganizowali wspólnie opiekunowie wymiany młodzieży z obu szkół: Beata Wasyliszyn i Marek Jarosz, a ze strony niemieckiej Sebastian Wendt, którzy współpracują ściśle w przygotowaniach kolejnych programów wymiany od lutego 2004.

 

W delegacji niemieckiej uczestniczyli: wicedyrektor PPC-Schule Detlef Winkler, kierowniczka wchodzącego w skład szkoły liceum zawodowego Petra Schneider-Staiger oraz nauczyciele: Jutta Decker, Ulrich Stange, Thomas Schoenberger i Sebastian Wendt – opiekunowie młodzieży niemieckiej w kolejnych edycjach wymiany.

 

Z polskiej strony gośćmi uroczystości byli: wicestarosta Zbigniew Semeniuk, wicedyrektor I ZS Halina Bartkowiak, była wicedyrektor I ZS Wanda Raczyńska-Chromy, dyrektor Banku Zachodniego WBK we Wschowie Zdzisław Mazur – organizator praktyki zawodowej w tym oddziale, przedstawicielka firmy „Jedność” – organizatorka 2 praktyk zawodowych w tej firmie, Agata Dziekańska – nauczycielka języka niemieckiego oraz Teresa Czader – emerytowana nauczycielka języka niemieckiego.

 

Pośród wielu ciepłych słów podziękowań, prezentów i laurek na uwagę zasługują wystąpienia: mowa powitalna dyrektora Damiana Janowicza, który uznał siebie za najmłodszego uczestnika wymiany, przemówienie wicedyrektora PPC-Schule Detlefa Winklera, który podkreślił rolę naszej współpracy w rozwijaniu współpracy polsko-niemieckiej, odnosząc się do wielu przykładów ze świata sportu oraz krótka mowa gratulacyjna wicestarosty Zbigniewa Semeniuka, który z nieukrywanym wzruszeniem mówił o zwyczajnej dumie, którą nosi w sobie jako absolwent „Staszica”.

 

Organizatorzy Beata Wasyliszyn, Marek Jarosz i Sebastian Wendt zaprezentowali w słowach, fotografiach i wideospotach dotychczasowy przebieg wymiany od pierwszej wizyty w lutym 2004 roku, w której oprócz Sebastiana Wendta uczestniczyli dziś już emerytowani nauczyciele PPC: Ingo Kolmer i Christian Becker, aż po spektakularne sukcesy jak choćby ukończone studia w Polsce przez jedną z niemieckich uczestniczek wymiany.

 

Spotkanie przebiegło w przyjaznej i chwilami zabawnej atmosferze, a punktów kulminacyjnych okazało się być aż trzy: podpisanie umowy o współpracy, odsłonięcie tablicy pamiątkowej na ścianie korytarza szkoły oraz wręczenie niemieckim gościom bliźniaczej tablicy do powieszenia na godnym miejscu w szkole w Limburgu.

 

Pobyt gości  we Wschowie był urozmaicony wycieczką do Wrocławia w niedzielę 23 lutego i zwiedzaniem Wschowy po uroczystości jubileuszowej, a zakończył się uroczystą kolacją w restauracji w poniedziałek 24 lutego. Sponsorami imprezy jubileuszowej byli: Euroregion Sprewa-Nysa-Bóbr poprzez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży oraz Rada Rodziców przy I Zespole Szkół.

 

Tekst i zdjęcia I ZS we Wschowie