drukuj drukuj

Ćwiczenia powiatowe „Wypadek 2017”

30 czerwca 2017 roku  na ul. Ogrodowej w Sławie odbyły się powiatowe ćwiczenia pod kryptonimem „Wypadek 2017”.

W ćwiczeniu doszło do czołowego zderzenia dwóch samochodów osobowych z autobusem poruszających się ulicą Ogrodową w Sławie. W wyniku zdarzenia obydwa samochody i autobus zostały unieruchomione oraz zablokowały ruch  na prawym pasie drogi powiatowej. Na skutek zderzenie się pojazdów jadący w nich pasażerowie zostali uwięzieni.

Strażacy, ratownicy medyczni, policjanci oraz strażnicy miejscy stanęli na wysokości zadania i szybko opanowali zaistniałą sytuację. Poszkodowani zostali odpowiednio pogrupowani, a najciężej rannym udzielono fachowej pomocy. Niestety jeden z kierowców samochodu osobowego nie przeżył zdarzenia.

W ćwiczeniach uczestniczyli: Komenda Powiatowa Policji, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej, jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych, Straż Miejska, Nowy Szpital we Wschowie Sp. z o.o., Starosta Wschowski, Wicestarosta Wschowski wraz z pracownikami Wydziału Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego i Wydziału Komunikacji i Dróg Starostwa Powiatowego we Wschowie oraz przedstawiciele władz samorządowych.

Ćwiczenia miały na celu doskonalenie organizacji akcji ratowniczych podczas zdarzeń niebezpiecznych w komunikacji drogowej z dużą ilością osób poszkodowanych.

Miejmy nadzieję, że pomimo posiadania wysokich umiejętności służby ratownicze z terenu powiatu będą zmuszone wykorzystywać je tylko podczas ćwiczeń. A zdjęcia z tego typu wydarzeń pozwolą uzmysłowić jak może zakończyć się zbyt brawurowa jazda.

Starosta Powiatu Wschowskiego Marek Boryczka składa podziękowanie wszystkim osobom biorącym bezpośredni udział w ćwiczeniu oraz osobom, które były zaangażowane w jego przygotowanie, m.in. firmie ASTOR ze Sławy za udostępnienie autobusu i kierowcy panu Sebastianowi Całek.