drukuj drukuj

Wicestarosta na uroczystym otwarciu wystawy w Muzeum Ziemi Wschowskiej

18 maja 2017 roku w Muzeum Ziemi Wschowskiej uroczyście otwarto wystawę ,,Verbum domini in aeternum Wschowski Syjon – centrum wielkopolskiego protestantyzmu”. Uroczystości poprzedziła modlitwa ekumeniczna z okazji 390 rocznicy śmierci pastora Valeriusa Herbergera w Lapidarium Rzeźby Nagrobnej.

Otwarcie wystawy poprzedziła uroczystość z okazji rocznicy śmierci Valeriusa Herbergera. To już pewnego rodzaju tradycja, podczas której protestanccy pastorzy i księża katoliccy odmawiają wspólnie ekumeniczną modlitwę, czytając fragmenty biblii i wspólnie śpiewając religijne pieśni. Po tym zostały złożone zostały kwiaty pod  płytą epitafijną upamiętniającą wschowianina.Valeriusa Herbergera. Wszystko to odbyło się w Lapidarium Rzeźby Nagrobnej. Po uroczystości dalsza część, związana z otwarciem wystawy, miała miejsce w siedzibie wschowskiego muzeum.

Jak mówiła dyrektor Muzeum Ziemi Wschowskiej wystawa, którą od czwartku (18 maja) można obejrzeć w siedzibie muzeum miała podsumować pewien okres badań nad protestantyzmem we Wschowie. W trakcie przygotowań do wystawy okazało się, że wciąż jest tyle rozproszonych informacji na temat parafii luterańskiej we Wschowie i innych parafii protestanckich, funkcjonujących w nieodległej okolicy, że o żadnym podsumowaniu nie może być jeszcze mowy.

– Pamiątki związane z parafiami protestanckimi ze Wschowy i okolic są rozproszone po różnych instytucjach – mówiła Marta Małkus dyrektor MZW – i ciągle wymagają dalszych badań. Zaskoczeniem dla nas w trakcie poszukiwań było odnalezienie pamiętników wspominających studentów wschowskich, podróżujących po Europie.

Wystawie towarzyszył kameralny koncert Mieczysława Leśniczaka, dzięki któremu uczestnicy mieli okazję usłyszeć utwory Melchiora Teschnera.

W uroczystym otwarciu wystawy uczestniczył m.in. Wicestarosta Powiatu Wschowskiego Wojciech Kuryłło.