drukuj drukuj

I REJESTRACJA POTENCJALNYCH DAWCÓW KOMÓREK MACIERZYSTYCH I SZPIKU- 26.10.2017 r. w I Zespole Szkół we Wschowie

W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę, czyli nowotwór krwi. Tę diagnozę słyszą rodzice małych dzieci, młodzież, dorośli. Bez względu na wiek – każdy może zachorować. Na szczęście każdy może też pomóc. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego Dawcy.

Nowotwory krwi to nowotwory, które atakują system krwionośny oraz samą krew, szpik kostny i układ limfatyczny. Na całym świecie co 35 sekund zostaje u kogoś zdiagnozowany nowotwór krwi, a co 10 minut odbiera on komuś życie. W przypadku, gdy nie pomagają konwencjonalne metody, takie jak chemioterapia czy naświetlanie, jedynym wyjściem pozostaje przeszczepienie komórek macierzystych.

Sama procedura rejestracji potencjalnego dawcy jest prosta. Wymaga przeprowadzenia krótkiego, wstępnego wywiadu medycznego, wypełniania jednostronicowego formularza i pobrania wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Całość zajmuje nie więcej niż 10 minut.

W 80% przypadków komórki macierzyste pobierane są z krwi obwodowej. Procedura ta stosowana jest w medycynie od 1988 roku.Szpik pobierany jest z talerza kości biodrowej, a nie, jak się powszechnie uważa, z rdzenia kręgowego. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym przy użyciu specjalnej igły.

Razem możemy pokonać nowotwory krwi!

Podziel się cząstką siebie!

Zapraszamy do nas:

I ZESPÓŁ SZKÓŁ

WSCHOWA

 26.10.2017   AULA

 

Informacja na temat oddawania szpiku dostępna w załączonym pliku:komorkomania_broszura_dla_rodzicow

Źródło: I Zespół Szkół we Wschowie