drukuj drukuj

„Przygoda z alpakami…”

W  Szkole Podstawowej i Przedszkolu „Kraina Tęczy” przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym we Wschowie odbyły się nowatorskie zajęcia w ramach alpakoterapii. Zajęcia prowadziła wykwalifikowana terapeutka Pani Karolina Grys, która ukończyła pierwszy w Polsce kurs alpakoterapii zorganizowany przez Niepubliczny Ośrodek Edukacyjny „ADEPTUS” w Bydgoszczy. Pani Karolina jest także dyplomowaną kynoterapeutką i dogoterapeutką.

Alpakoterapia jest metodą, która pozwala dzieciom oswoić się ze zwierzętami i uczy jak je traktować. Pomaga w niwelowaniu problemów emocjonalnych u dzieci oraz wspomaga leczenie wad rozwojowych.

Alpakoterapia przynosi szczególne efekty w terapii  :

– dzieci z autyzmem, ADHD, porażeniem mózgowym, zespołem Downa, niepełnosprawnością intelektualną

– osób przeżywających stresy

– wspomaga leczenie zaburzeń ruchowych

Podczas zajęć aktywizowane są różne zmysły, co pozwala dziecku na lepsze poznanie otaczającej je rzeczywistości. Dzieci karmią zwierzęta, przygotowują kolorowe ozdoby, wykonują prace plastyczne z wykorzystaniem materiałów plastycznych, uczestniczą w zajęciach ruchowych. Obecność zwierzęcia motywuje dziecko do podejmowania różnorodnej działalności.  U dziecka wzrasta poczucie własnej wartości i wiara w możliwości. Ponadto terapia ta wpływa na znaczną poprawę koordynacji wzrokowo-ruchowej, rozwija sprawność manualną i ruchową oraz obniża poziom lęku u dzieci zamkniętych i izolujących się od środowiska.

Alpaki zostały przyjęte z dużym entuzjazmem. Dzieci polubiły nowych znajomych i rewelacyjnie sobie radziły prowadząc je na smyczach, karmiąc, czesząc, głaszcząc i uczestnicząc we wspólnych zabawach.

Cieszymy się, że zajęcia wyzwoliły w dzieciach  radość i pewność siebie.

Źródło: Joanna Pawłowska