drukuj drukuj

„Przełamując stereotypy i zachęcając do rozwoju” – uczennice ze Staszica w Norwegii

Kobieta jako specjalista w dziedzinie technicznej? Mamy XXI wiek, możliwości są wielkie, problem natomiast leży po stronie nastawienia społeczeństwa i stereotypów. W przełamaniu tego typu barier pomaga Unijny Projekt Partnerski Leonardo polegający na  zachęcaniu  młodych kobiet do kształcenia się w zawodach technicznych, realizowany przez Fundację Centrum Aktywności Twórczej z Lasocic.  Jednym z lokalnych partnerów projektu jest I ZS we Wschowie. W  ramach realizacji projektu  dwie uczennice wschowskiego Staszica – Anita Pinda i Daria Izydorczyk wraz z nauczycielką fizyki panią  Barbarą Przybecką oraz wiceprezeską Fundacji Centrum Aktywności Twórczej Mileną Nadolną – Dróżdż spędziły  ostatnie dni maja b.r. w pięknym, norweskim mieście Stavanger. Uczestniczki  poznały nauczycieli i uczennice z państw partnerskich projektu: Francji, Wielkiej Brytanii i Norwegii.

W czasie pobytu odbyło się zwiedzanie  dużej firmy Baker Hughes, gdzie można było zobaczyć jak wygląda praca kobiet w Norwegii. Wiele zajęć, w tym warsztatowych, odbyło się w szkole technicznej w Stavanger. Uczestniczki miały za zadanie stworzyć logo Projektu Leonardo, które przez kolejne 2 lata będzie promowało  projekt. Wybrane zostało logo stworzone przez polską uczennicę  Anitę Pindę, z czego polska grupa jest bardzo dumna.

Podczas pobytu była  okazja do zwiedzenia wielu pięknych miejsc. Do bardzo udanych  można zaliczyć wyprawę w góry i na przepiękny klif Preikestolen.  W czasie pobytu uczennice  przełamywały barierę językową i poznawały  ciekawych ludzi. W ramach projektu  realizowanego od 2012 do 2014 r  odbyły się  już spotkania w Wielkiej Brytanii i Polsce.  W planach znajduje się jeszcze wrześniowa wymiana we Francji i grudniowe spotkanie w Polsce, podczas którego będzie organizowana wielka konferencja dla młodzieży, a także uroczyste zamknięcie projektu w 2014 roku w Wielkiej Brytanii.

 

I Zespół Szkół im. Stanisława Staszica we Wschowie