drukuj drukuj

Powiat dofinansuje pobyt uczestnika w XIX Letniej Akademii Kultury i Języka Polskiego

11 maja 2018 roku w auli Publicznej Szkoły Podstawowej w Sławie odbyła się uroczysta gala i podsumowanie konkursu historycznego – „Polak, Węgier…. Węgrzy w Legionach Polskich 1914 – 1918” - na które przybył  Akos Engelmayer, uczestnik Rewolucji Węgierskiej 1956 roku, pierwszy po upadku komunizmu ambasador Węgier w Polsce w latach 1990 - 1995.

W uroczystości uczestniczyli również: dr Janos Tischler, radca Ambasady Węgier i dyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie, Leszek Lenarczyk Dyrektor Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Głogowie, lokalne władze, dyrektorzy placówek oświatowych i nauczyciele przygotowujący laureatów do konkursu oraz liczna grupa młodzieży ze sławskich szkół.

Zebrani  wysłuchali hymnu Węgier i Polski. Następnie Burmistrz Sławy podziękował dyrektorowi głogowskiego muzeum za ciekawą konferencję naukową, zorganizowaną 10 maja br. z okazji stulecia odzyskania niepodległości . Część artystyczną  poprowadziła  Krystyna Turowska - Dyrektor Szkoły Muzycznej im. Karola Kurpińskiego we Wschowie. Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie nagród laureatom konkursu na esej historyczny „Polak, Węgier….Węgrzy w Legionach Polskich 1914 – 1918”. Laureatami konkursu zostało 5 uczniów z Głogowa, Wschowy i Sławy. Trzecie miejsce zajął Jan Romanowicz – uczeń I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Tomasza Zana we Wschowie. Pierwszoklasista Jan Romanowicz jest uczestnikiem  XI Olimpiady Przedmiotowej Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1887–1922. "O niepodległość i granice Rzeczpospolitej”(zajął 3 miejsce w finale wojewódzkim i wziął udział w I części finału centralnego). Jest również stypendystą Marszałka Województwa Lubuskiego oraz Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. Jako laureat konkursu Jan będzie uczestniczył w XIX edycji Letniej Akademii Kultury i Języka Polskiego w Głogowie, Warszawie i Wilnie. W zajęciach Akademii, razem z laureatami konkursu, weźmie udział polska młodzież z dawnych kresów wschodnich Rzeczypospolitej (dzisiaj Litwy, Białorusi i Ukrainy). Organizowana przez MAH i Gminę Miejską Głogów Akademia ma wielkie znaczenie formacyjne, jest szkołą nowoczesnego patriotyzmu.

Gratulujemy Jankowi Romanowiczowi sukcesu i życzymy, by dzięki Letniej Akademii poznawał „jagielloński” wymiar polskości.

Zarząd Powiatu Wschowskiego jako organ prowadzący I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Tomasza Zana we Wschowie dofinansuje pobyt uczestnika Powiatu Wschowskiego w XIX Letniej Akademii Kultury i Języka Polskiego.