drukuj drukuj

Polsko-Niemiecka Nagroda Dziennikarska za relacje o (z) kraju sąsiada – ogłoszenie XVI edycji konkursu

Do 15 stycznia 2013 r. dziennikarze oraz redakcje z Polski i Niemiec mogą nadsyłać prace do konkursu o Polsko-Niemiecką Nagrodę Dziennikarską w kategoriach prasa, radio, telewizja. Zgłaszane materiały powinny w zróżnicowany i barwny sposób opowiadać o kraju sąsiada, tłumaczyć złożone relacje polsko-niemieckie lub też przedstawiać oba kraje z europejskiej perspektywy. Nazwiska laureatów konkursu zostaną ogłoszone podczas VI Polsko-Niemieckich Dni Mediów, które odbędą się we Wrocławiu w dniach 6-8 czerwca 2013 r. Gospodarzem szóstej edycji Dni Mediów jest województwo dolnośląskie.

Po raz XVI ogłoszony został konkurs o Polsko-Niemiecką Nagrodę Dziennikarską. Prace zgłaszane do konkursu powinny przybliżać życie codzienne i problemy społeczne sąsiedniego kraju; powinny przyczyniać się do poszerzania wiedzy Polaków i Niemców o sobie nawzajem, a także pomagać zrozumieć politykę, zjawiska gospodarcze, osiągnięcia nauki i kultury obu państw. Nadsyłane materiały dziennikarskie winny informować o życiu codziennym w kraju sąsiada, bieżących wydarzeniach lub ich kontekście. Dla fundatorów nagrody ważne jest, aby poprzez poruszanie takich zagadnień wspierać integrację obu narodów w Unii Europejskiej.

W konkursie honorowane będą emocjonujące reportaże, dogłębne analizy, wywiady, komentarze i innowacyjne formy dziennikarskie. Jury w składzie: dziennikarze i przedstawiciele organizatorów wybierze prace wyróżniające się sumiennym zbadaniem i opracowaniem tematu, starannym doborem i przedstawieniem faktów, jak również językiem, stylem oraz ogólną zrozumiałością. Materiały powinny być opublikowane między 1 stycznia a 31 grudnia 2012 roku. Nagrodzone zostaną prace w kategoriach prasa, radio, telewizja. Laureaci otrzymają trzy równorzędne nagrody w wysokości 5 000 euro. Fundatorami Polsko- Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej są Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Fundacja Roberta Boscha oraz sześć regionów partnerskich: województwa -zachodniopomorskie, lubuskie i dolnośląskie oraz landy – Meklemburgia-Pomorze Przednie, Brandenburgia i Wolne Państwo Saksonia.

Warunki uczestnictwa oraz dodatkowe informacje dostępne są na:

www.polsko-niemiecka-nagroda-dziennikarska.pl

Kontakt:

Polsko-Niemiecka Nagroda Dziennikarska

Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej

Barbara Owsiak

ul. Zielna 37

00-108 Warszawa

tel. 48 (22) 338 67 54

faks 48 (22) 338 62 01

tel. kom. 48 601 280 009

e-mail: barbara.owsiak@fwpn.org.pl