drukuj drukuj

Olimpijczycy z Zana – zdana matura z historii i finał w Warszawie

22 marca 2018 roku odbyła się I część zawodów finałowych Ogólnopolskiej Olimpiady Przedmiotowej „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego 1887-1922. O Niepodległość i granice”. W I części zawodów finałowych wzięło udział 109 uczniów z całego kraju. Wśród 7 finalistów z województwa lubuskiego troje reprezentowało I Liceum Ogólnokształcące im. Tomasza Zana we Wschowie. Byli to Karolina Gomułka (na zdj., tegoroczna maturzystka), Krzysztof Binkowski (uczeń klasy drugiej) i Jan Romanowicz (uczeń klasy pierwszej).

Egzamin polegał na napisaniu w ciągu 120 minut pracy na jeden z pięciu podanych do wyboru tematów. Tematy prac pisemnych były związane z podstawą programową z historii na poziomie rozszerzonym. Karolina Gomułka i Krzysztof Binkowski uzyskali tytuł finalisty Olimpiady – co jest równoznaczne ze zwolnieniem z egzaminu maturalnego z historii na poziomie rozszerzonym. Ponadto Krzysztof Binkowski awansował do II części finału ogólnopolskiego, która odbędzie się w Warszawie od 7 do 9 czerwca b.r.

Karolina Gomułka była w roku 2016 stypendystką Fundacji  Centrum im. Prof. Bronisława Geremka – uczestniczką warsztatów „Polska w XX wieku”, a w czerwcu 2017 finalistką ogólnopolską IV Olimpiady Solidarności. Krzysztof  Binkowski już w klasie pierwszej był stypendystą Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci (w bieżącym roku szkolnym nadal nim jest)  i Fundacji  Centrum im. Prof. Bronisława Geremka oraz został finalistą X Olimpiady Tematycznej „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1768 - 1864. Od Konfederacji Barskiej do Powstania Styczniowego – za wolność Waszą i Naszą" (Warszawa, 1-3 VI 2017). Krzysztof jest też tegorocznym stypendystą Marszałka Województwa Lubuskiego.

Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

Źródło: I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi we Wschowie

olimpiada