drukuj drukuj

Obchody 100. rocznicy odzyskania Niepodległości w Sławie

11 listopada br. w Sławie obchody setnej rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości połączono z uroczystym odsłonięciem pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego, która poprzedzona była Mszą Świętą w intencji Ojczyzny. Następnie odbył się przemarsz wokół kościoła. Uroczystość zgromadziła na Starym Rynku wielu mieszkańców dumnie noszących barwy narodowe.

Nie zabrakło również władz gminy – Burmistrza Sławy Cezarego Sadrakuły i Zastępcy Burmistrza Sławy Krzysztofa Gruszewskiego, samorządowców gminnych, Starosty Wschowskiego Marka Boryczki.

– Doczekaliśmy się niesłychanej uroczystości – mówił Sadrakuła – Minęło sto lat od spełnionego snu, jaki się zdarzył naszym przodkom, Polakom 11 listopada 1918 roku. Tamten czas wymagał zdecydowanego działania. Pojawił się w tym czasie, ktoś, kto takie zdecydowanie pokazał. Był nim Marszałek Józef Piłsudski. To on wywołał państwo Polskie i rozpoczął batalię o naszą Ojczyznę. {…} Chciałbym, aby po tych wielu wojnach, po dzień dzisiejszy, Polska prezentowała się jako kraj autentycznie dobrze zorganizowany, rozwijający się i przede wszystkim ustabilizowany w swojej działalności. Nasi przodkowie zrobili ogromną pracę na rzecz naszego życia i naszego spokoju. Chciałbym abyśmy również my przyłożyli jakąś cegiełkę do tego, aby nasza ukochana Ojczyzna, Polska  rozwijała się w spokoju i stabilizacji, a także jako kraj przyszłości dla naszego potomstwa. Dorastające pokolenie musi dalej walczyć, aby ta stabilizacja pozostała największą wartością naszego Narodu. Nasza Polska, Nasza Matka dała nam wszystko, ale teraz my musimy dać jej również wiele od siebie. Dajmy jej swoją pracę, nasz wysiłek, ponieważ przyszłość zależy tylko od nas.

Poświęcenia pomnika dokonał Ksiądz Biskup Adam Dyczkowski. Swoje przemówienie wygłosił także przedstawiciel komitetu społecznego „Patriotyczna Sława”  Leszek Lenarczyk, który m.in. przypomniał historię naszego Narodu.

– Dlaczego Józef Piłsudski? Dlaczego w Sławie? – mówił Lenarczyk – Marszałek był Polakiem, my jesteśmy Polakami. Dzięki Niemu żyjemy w wolnej Polsce!

W trakcie uroczystości odsłonięcia pomnika, ulicami miasta miał miejsce przejazd ułanów z grupy rekonstrukcyjnej, bryczek i samochodów historycznych. O godzinie 12:00 w Kościele pw. św. Michała Archanioła w Sławie rozbrzmiał koncert patriotyczny z udziałem chórów i orkiestry dętej. Natomiast o godzinie 16:00 w sali posiedzeń Urzędu Miejskiego w Sławie nastąpiło otwarcie wystawy „O Niepodległości”.

Więcej w materiale filmowym zamieszczonym poniżej.

https://www.youtube.com/watch?v=Ra1pCste1dM