drukuj drukuj

Nie tylko DYWIZJON 303

Niebywałą okazję zwiedzenia 33 Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu mieli uczniowie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego we Wschowie, którzy w dniu 18 września wybrali się na wycieczkę.

Dzięki uprzejmości Dowództwa zobaczyli hangary, spadochroniarnię, straż pożarną zabezpieczającą lotnisko i wiele innych ciekawych miejsc. Największe wrażenie na wszystkich uczestnikach wyprawy zrobiły oczywiście Herculesy – ogromne samoloty transportowe (jednego z nich mogli obejrzeć od środka). Samoloty te używane są do transportu żołnierzy, ładunków, lotów deportacyjnych, pomocy humanitarnej, ratownictwa lotniczego, ewakuacji medycznej, Akcji Serce, itp. Samoloty z Powidza wykonują loty w strefach niebezpiecznych i ogarniętych wojnami, dostarczając w te rejony nie tylko zaopatrzenie, wsparcie i pomoc, ale również transportując polskich dowódców i polityków.

W drodze powrotnej pozostając w tematyce lotniczej uczestnicy wycieczki zobaczyli film „Dywizjon 303 – historia prawdziwa” inspirowany bestsellerem Arkadego Fiedlera o tym samym tytule. Polscy lotnicy, początkowo niedoceniani i wyśmiewani, stali się legendą. W ramach Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii (RAF-u) utworzyli elitarną jednostkę – Dywizjon 303, który nie miał sobie równych. W czasach, gdy każdy dzień mógł być ostatnim, nie wahali się wykonywać ewolucji powietrznych do granic wytrzymałości. Nikt nie latał tak jak oni.

Wyprawa w ciekawy sposób połączyła historię ze współczesnością, ukazała patriotyzm polskich lotników dawniej i dziś oraz była okazją do uczczenia 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Bardzo serdecznie dziękujemy Dowódcy 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego w Powidzu za umożliwienie naszym wychowankom zwiedzania terenu bazy wojskowej. Szkoda, że nie mogliśmy pokazać więcej zdjęć ukazujących obiekt, ale obowiązywała nas tajemnica wojskowa…

Źródło SOSW: K.Gertych, J.Szaferski