drukuj drukuj

Najlepsi kucharze w województwie

28 kwietnia 2017 roku w Zielonej Górze odbył się Wojewódzki Konkurs „Sprawny w Zawodzie-Bezpieczny w Pracy”. Nasi wschowscy kucharze w składzie Joanna Woźniak kl. III ZSZ i Kacper Duda kl. I ZSZ zajęli I miejsce.

Nagrodą było 200 złotych dla każdego oraz wyjazd i udział w Konkursie Ogólnopolskim, który w dniach 9-12 maja odbywał się w Wasilkowie (województwo podlaskie).

Wschowa reprezentowała województwo Lubuskie. Ponadto brało udział jeszcze 15 województw. Uczestnicy mieli za zadanie ugotować: zupę krem z białych warzyw z prażonymi pestkami słonecznika i kindziukiem oraz eskalopki z indyka z sosem kurkowym, placki ziemniaczane i surówkę coleslaw. Dwuosobowe zespoły musiały przygotować potrawy w ciągu 90 minut.

Nasi uczniowie ciekawie spędzili czas. Mogli podziwiać pokaz  pierwszej pomocy przedmedycznej, zwiedzili Podlasie – dzięki wycieczce szlakiem  tatarskim, który prowadzi do Kruszynian przez dawne folwarki tatarskie (Nietupę i Talkowszczyznę), nadane w XVII w. Tatarom przez Jana III Sobieskiego.

Była to okazja do zwiedzenia uzdrowiskowego Supraśla i Parku Megalitów, wizyty w Silvarium w Poczopku oraz spróbowania tradycyjnych podlaskich kartaczy i pierogów w „Gospodzie pod Modrzewiem” w Krynkach. Młodzież wróciła zadowolona. Jednym z głównych celów konkursu było stworzenie młodzieży możliwości sprawdzenia poziomu wiedzy teoretycznej oraz praktycznych umiejętności w zawodzie kucharza w związku ze zbliżającymi się egzaminami zewnętrznymi na tytuły kwalifikacyjne.

Autor tekstu zdjęć : 4 – 9 HP Wschowa

 

kucharze