drukuj drukuj

Lato w Muzeum – MAŁE MUZEUM PEŁNE SKARBÓW

Jak co roku spotkaliśmy się na salach wystaw i edukacyjnym poddaszu z młodymi amatorami kreatywnych działań, aby pokazać im to, czego na co dzień nie widać, odkrywać muzealne tajemnice, rozmawiać o tym, jak opiekować się zabytkami i działać twórczo, inspirując się skarbami sztuki i kultury. Trzy dni i trzy warsztaty, a także spotkania z muzealnikami.

Silna grupa 26 uczestników zobaczyła ręcznie wypisane stare księgi i dokumenty odnajdując odpowiedź na pytanie kustosza MZW Dariusza Czwojdraka: „Co nas odróżnia od innych?”

Doświadczyła też magii pióra, sosnowego patyczka i stalówki w czasie warsztatów kaligrafii z Izabelą Matuszewską – dzieci po aktywnym wstępie wyciszały się i skupiały z kolejnym narzędziem w ręku. Drugiego dnia uczestnicy z opowieści pani dyrektor MZW Marty Małkus, która jest również historykiem sztuki dowiedzieli się, co to jest sztuka cichego życia. Aby to muzealne doświadczenie zapamiętać każdy mógł wziąć do domu fragment muzealnej kolekcji martwych natur – w postaci miniaturowego, własnoręcznie ozdobionego obrazka. Archeolog MZW Bartosz Tietz podzielił się tajemną wiedzą, jak ze znalezionych skorupek powstaje zrekonstruowane naczynie. Zainspirowani archeologiczną wystawą uczestnicy wzięli udział w warsztatach ceramiki, które poprowadziła Alina Kowalska z pracowni Niebieski Fartuch.

Te miłe spotkania można podsumować jednym zdaniem: nikt nie wychodził z Muzeum z czystymi rękami 🙂

Tegoroczne działania odbyły się w ramach projektu „Małe muzeum pełne skarbów – kreatywne warsztaty i przewodnik po Muzeum Ziemi Wschowskiej”, w programie Patriotyzm Jutra  prowadzonym przez Muzeum Historii Polski. Wkład własny zapewnił Bank Spółdzielczy we Wschowie. Realizacja została objęta patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018.

(Magdalena Birut, MZW)