Starostwo Powiatowe we Wschowie
Plac Kosynierów 1c
67-400 Wschowa
tel. 65 540-48-00
e-mail: powiat@wschowa.com.pl

Konferencja w Starostwie pn. „Razem przeciw przemocy”

Print Friendly, PDF & Email

18 czerwca 2018 roku w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego we Wschowie w ramach powiatowej kampanii społecznej odbyła się konferencja pn. „Razem przeciw przemocy”.

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie we Wschowie wzięło udział w konkursie zorganizowanym przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.  Program kampanii społecznej przygotowanej przez PCPR został dobrze oceniony przez Ministerstwo i otrzymał dofinansowanie na jego realizację.

– Często na spotkaniach w Powiatowej Komendzie Policji we Wschowie, przy sprawozdaniu rocznym, policja przedstawia statystki, związane z przestępczością na terenie powiatu. Jednym z punktów, jaki pojawia się w tym sprawozdaniu jest przemoc w rodzinie i interwencje, jakie wykonują pracownicy policji – mówi Marek Boryczka starosta powiatu wschowskiego – Zawsze mnie to mocno niepokoiło, podnosiłem też tę kwestię wielokrotnie. Dlatego też, jako Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, zdecydowaliśmy przeprowadzić kampanię społeczną na temat przemocy w rodzinie. To zjawisko, które często jest zamknięte w czterech ścianach. Być może niewiele osób o tym wie, ale część nie chce widzieć tego problemu, część się boi, a część nie wie, jak się zachować. Dlatego zależy nam na tym, aby przeprowadzić taką kampanię społeczną i dotrzeć do jak największej liczby ludzi.

W ramach kampanii społecznej zostaną przeprowadzone warsztaty profilaktyczno-edukacyjne dla osób dotkniętych lub zagrożonych przemocą w rodzinie. Mają to być warsztaty dla rodziców, młodzieży i dzieci.

– Planujemy spotkania profilaktyczne z młodzieżą na temat stosowania przemocy przez nieletnich oraz ich skutków w świetle obowiązujących przepisów prawa – mówi kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Katarzyna Ciepła-Nowak –  Chcielibyśmy, aby te zajęcia prowadzone były przez funkcjonariuszy policji i kuratora. Planujemy okresowe uruchomienie przy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie – w drugiej połowie roku -popołudniowych dyżurów telefonicznych, obsługiwanych przez psychologa, pracownika socjalnego i prawnika. Chcemy również zorganizować szkolenia podnoszące kompetencje pracowników pomocy społecznej, oświaty oraz innych instytucji.

Tematy poruszane na konferencji mają zwrócić uwagę na rozmiar społecznego problemu, jaki stanowi przemoc w rodzinie w kontekście profilaktyki oraz systemowego rozwiązywania problemów przemocy w rodzinie. Kolejnym etapem kampanii mają być opracowanie i upowszechnianie różnego rodzaju materiałów profilaktycznych, m.in.ulotek, plakatów, czy gadżetów.

 

 

razem przeciw przemocy

Translate »