drukuj drukuj

Zapraszamy na wystawę fotografii Bogdan Marciniak.60/60

Data i godzina
28 kwietnia 2019, (niedziela) - 31 maja 2019, (piątek) godzina 00:00

Opis wydarzenia

Muzeum Ziemi Wschowskiej oraz Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych w Lesznie zapraszają na wystawę fotografii Bogdan Marciniak.60/60
wernisaż 28 kwietnia 2019
godzina 16.00
Muzeum Ziemi Wschowskiej
plac Zamkowy 2

wystawa czynna do 31 maja 2019

Bogdan Marciniak (1958 – 2018) urodził się we Wschowie, w niej dorastał i zdobywał pierwsze szlify fotografa. Najpierw od swojego ojca Mariana (Honorowego Kustosza Muzeum Ziemi Wschowskiej), a później od wschowskiego Mistrza Mariana Adamczaka – właściciela zakładu fotograficznego Foto Kosmos.

Wystawa została zorganizowana przez Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych w Lesznie w listopadzie 2018 roku. Wraz z towarzyszącym jej wydawnictwem to pierwsze namacalne świadectwa twórczej i zawodowej drogi wschowianina, który choć przez wiele lat mieszkał i tworzył w Lesznie to, nie tylko sentymentalnie, wracał do Wschowy.

Marcin Kochowicz, kurator wystawy i dyrektor Miejskiego Biura Wystaw Artystycznych w Lesznie napisał: „O swojej twórczości potrafił mówić w sposób dosadny, bezpośredni, bez emfatycznego zacięcia. Fotografowanie było jego zawodem – w spectrum jego zainteresowań pozostawała cała gama tematów, bez jednego dominującego. Fotografie B. Marciniaka to niejednokrotnie zarówno apoteoza i piękna i zwyczajności, często w czarno-białej konwencji. Z szerokiego wachlarza fotografii, które stały się udziałem B. Marciniaka prezentowane są zarówno wykonane w technice analogowej, jak i cyfrowej. <…> Dorobek artystyczny B. Marciniaka jest już zamkniętą kartą, ale proces jego prezentowania, popularyzacji, podsumowywania symbolicznie ta wystawa otwiera. Wystawa wymaga dopowiedzeń, komentarzy, poszerzeń interpretacyjnych ze strony publiczności, krytyków i tych wszystkich, których znał, tych którzy poznają go teraz i tych wszystkich, którzy byli częścią jego świata.”

Wystawa została objęta honorowym patronatem: Burmistrza Miasta i Gminy Wschowa Konrada Antkowiaka i Prezydenta Miasta Leszna Łukasza Borowiaka

Źródło: Muzeum Ziemi Wschowskiej

zaproszenie_wystawa_Bogdan_Marciniak