drukuj drukuj

„Trwaliśmy mężnie na rubieżach…” Nowa wystawa w 100-lecie odzyskania niepodległości

Data i godzina
07 listopada 2018, (środa) - 27 stycznia 2019, (niedziela) godzina 00:00

Opis wydarzenia

Przypadająca w 2018 roku 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości obchodzona jest w całym kraju w poczuciu dumy z osiągnięć przodków i wdzięczności dla wszystkich tych, którzy w dziele odbudowy Państwa Polskiego uczestniczyli. Rocznica jest znakomitą okazją do prezentacji dorobku lokalnych środowisk, ich zaangażowania i pracy służącej krzewieniu polskich tradycji i odrodzeniu Rzeczypospolitej. Jest również narodową lekcją patriotyzmu, ukazującą wolę, pragnienie i umiłowanie wolności mieszkańców wszystkich części podzielonej rozbiorami ojczyzny.

Archiwum Państwowe w Lesznie i Muzeum Ziemi Wschowskiej, w partnerstwie z leszczyńskim kolekcjonerem Januszem Skrzypczakiem, przygotowują okolicznościową wystawę poświęconą wydarzeniom z lat 1918-1919 zatytułowaną: „Trwaliśmy mężnie na rubieżach… Polacy powiatu wschowskiego w walce o odzyskanie niepodległości.” Jej otwarcie będzie miało miejsce w siedzibie Muzeum Ziemi Wschowskiej 7 listopada 2018 roku.

Przewodnikiem po wydarzeniach sprzed wieku będą tablice informacyjne, na których omówione zostaną kwestie związane z sytuacją powiatu wschowskiego na przełomie XIX i XX wieku, postawami Polaków, organizacją polskiego ruchu niepodległościowego wraz z sylwetkami jego przywódców, przebiegiem powstania wielkopolskiego i kształtowaniem się nowych granic międzypaństwowych.

Przestrzeń sal ekspozycyjnych wypełnią pamiątki związane z historią walki o niepodległość oraz zabytki przywołujące pamięć o trudnym okresie zmagań, służących zapewnieniu wskrzeszonej Polsce bezpieczeństwa. Eksponaty zilustrują kilkudziesięcioletni okres walki o polską mowę, prawo do ziemi, zrzeszania się, wolności słowa oraz utrwalania tych zdobyczy już po wytyczeniu granic II Rzeczypospolitej, aż do pamiętnego września 1939 roku. Archiwalne fotografie, dokumenty, militaria, medale i odznaczenia, elementy umundurowania oraz rodzinne relikwie, jako świadkowie heroizmu powstańców, żołnierzy i zwykłych obywateli, pozwolą zagłębić się w atmosferę tamtych dni i przyjrzeć procesom, które zdecydowały o powrocie Polski na mapę Europy.

Wspólne przygotowanie wystawy jest także wspólnym hołdem złożonym pokoleniom mieszkańców powiatu wschowskiego, zaangażowanym w walkę o polskość i narodowe odrodzenie ich małej ojczyzny.

(MZW)

wystawa