drukuj drukuj

Spotkanie podsumowujące działania wokół Drogi św. Jakuba

Data i godzina
27 stycznia 2019, (niedziela) godzina 15:00

Opis wydarzenia

Zapraszamy na spotkanie podsumowujące działania wokół Drogi św. Jakuba w Roku 2018 we Wschowie. Na spotkanie zaprosiliśmy Panią Lidię Matuszewską, która w roku 2017 przeszła 630 km najstarszym odcinkiem Camino, tzw. Drogą Francuską z Saint Jean Pied de Port i dotarła do Santiago. Chętnie opowie nam o swoim Camino. Na spotkaniu pojawią się również pielgrzymi ze Wschowskiej Grupy Męskiej, którzy pielgrzymowali do Santiago Drogą Portugalską z Porto w lipcu 2018 roku i podzielą się z nami swoimi doświadczeniami.

Rok 2018 był bogaty w wydarzenia na wschowskim odcinku Camino. Wielkopolska Droga św. Jakuba biegnąca przez Wschowę została oznakowana prze Stowarzyszenie Przyjaciół Dróg św. Jakuba w Polsce w 2007 roku. Od 2015 roku Stowarzyszenie Czas A.R.T. ze Wschowy prowadzi działania wokół Drogi św. Jakuba w powiecie wschowskim. Konsekwencją działań promujących Camino jest pojawienie się w roku 2016 opiekunów Drogi św. Jakuba we Wschowie. W tym roku z pozyskanych przez  Czas A.R.T. środków od Zarządu Województwa Lubuskiego, Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz Zarządu Starostwa Powiatowego we Wschowie wydano zaktualizowany informator i folder „Wschowa na Drodze św. Jakuba”, przygotowano skrzynkę z okazjonalną pieczęcią i ceramiczne artystyczne ręcznie robione muszle, które wyróżniają obiekty na wschowskim odcinku.  Udało się również opracować kolejną tablicę informacyjną, tym razem dedykowaną dla wsi Zamysłów w gminie Szlichtyngowa. Rozstrzygnięty zostanie również konkurs fotograficzny „Znajdź symbol Drogi św. Jakuba na ziemi wschowskiej” – poznamy laureatów konkursu, którym wręczone zostaną nagrody. Najbardziej cieszy to, że do tych działań włącza się coraz więcej osób i instytucji z terenu powiatu wschowskiego, a także z sąsiednich województw. Ten Europejski Szlak Kulturowy biegnący przez województwo lubuskie staje się tym samym coraz bardziej interesujący a pojawiające się działania przystosowujące infrastrukturę dla potrzeb wędrowców sprawiają, że coraz chętniej i liczniej pojawiają się na nim zarówno pielgrzymi jak i turyści. Pojawiły się nowe bardzo ciekawe inicjatywy, o których opowiemy i przedstawimy osoby, które te działania zainicjowały.

Na spotkanie zapraszamy do miejsca przyjaznego pielgrzymom we Wschowie, do Muzeum Ziemi Wschowskiej, Plac Farny 3 w niedzielę 27 stycznia 2019 roku na godzinę 15:00. Już dzisiaj zaplanuj sobie czas w ostatnią niedzielę ferii zimowych w Lubuskiem.

Wstęp wolny.

Zapraszają Stowarzyszenie Czas A.R.T. oraz opiekunowie Drogi św. Jakuba we Wschowie