drukuj drukuj

I Integracyjny Turniej BOCCIA Powiatu Wschowskiego w SOSW we Wschowie

Boccia jest dyscypliną sportową, paraolimpijską, od kilku lat uprawianą w naszym kraju, lecz ciągle niewystarczająco upowszechnioną. Jest doskonałą  formą aktywności ruchowej i sposobem na integrację pokoleń, osób z różną sprawnością ruchową, która dla niektórych może być sposobem na życie. To gra z prostymi zasadami. Zrobiliśmy pierwszy krok, by spopularyzować ten sport w naszym rejonie i uczcić paraolimpijski wrzesień nowymi doświadczeniami sportowymi.

27 września 2016r. w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym odbył się pierwszy w naszym powiecie Integracyjny Turniej Boccia. Do sali sportowej  przybyli licznie kibice i młodzi zawodnicy z  gmin naszego powiatu i gmin sąsiednich.

Turniej otworzył pan Wojciech Kuryłło Wicestarosta Powiatu Wschowskiego, który zasiadł do meczu pokazowego wraz z panią Prezes Fundacji Alternatywy Elżbietą Wicher, nauczycielami wychowania fizycznego, przedstawicielką służby medycznej obecnej na zawodach i panem dyrektorem Ośrodka Andrzejem Waldmanem, który okazał się w pokazach kapitanem drużyny zwycięskiej.

Uczestniczki i uczestnicy Integracji Drużynowej  rywalizowali w dwóch grupach integracyjnych  A i B, z których zwycięscy grup walczyli w finale o I miejsce w Turnieju, a zespoły z miejsc drugich o III miejsce.  Drużyna składała się z  3 osób. Wszyscy rozgrywali mecze w pozycji siedzącej.

Emocji nie brakowało na boiskach. Publiczność wspaniale reagowała na precyzyjne rzuty zawodników i wybicia bili przeciwników. W Turnieju każda drużyna zdobyła punkty, co dobrze rokuje na przyszłość.

Końcowa klasyfikacja przedstawia się następująco:

Integracja drużynowa:
I miejsce – Kl. I Gimnazjum reprezentowana przez Julię z  gminy Sława oraz Wojtka i Adriana z gminy  Szlichtyngowa

II miejsce  - Zespół 2 Szkoły Podstawowej (kl. IV, V, VI) reprezentowany przez Mateusza i Patryka oraz Miłosza z gmin Wschowa i Góra

III miejsce – Zespół 1 Szkoły Podstawowej (kl. IV, V, VI) reprezentowany przez Marcela oraz Szymona i Oskara mieszkańców gmin Szlichtyngowa i Sława

IV miejsce – kl. III Gimnazjum (zespoły edukacyjno-terapeutyczne) reprezentowane przez Roksanę, Wojtka i Krzyśka z gminy Wschowa

Zwycięskie drużyny otrzymały puchary a wszyscy uczestnicy medale pamiątkowe. Nie zabrakło poczęstunku dla uczestników turnieju, wolontariuszy i sędziów.

Organizatorem Turnieju w ramach realizacji zadania publicznego Powiatu Wschowskiego była Fundacja Alternatywy przy wsparciu dyrekcji i nauczycieli wychowania fizycznego.

Przed turniejem odbyły się w szkole zajęcia rekreacyjno-sportowe w których uczestniczyli uczniowie  z różnych grup wiekowych i poznawali zasady gry.

Fundacja Alternatywy zadeklarowała wsparcie dla Ośrodka przy popularyzacji             i kontynuowaniu zajęć z gry w Baccia.

Fundacja Alternatywy składa podziękowania Starostwu Powiatowemu za wsparcie finansowe, dyrekcji Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, nauczycielom i wolontariuszom za pomoc przy realizacji Turnieju.

(tekst: Justyna Marszałek, Grażyna Grys/foto: OSW)