drukuj drukuj

EUROZAWÓD – DOBRY START, czyli pracowity weekend uczniów ze „Staszica”

Ostatni weekend stycznia uczniowie „Staszica” spędzili bardzo pracowicie realizując finałowy projekt w konkursie o Polsko-Niemiecką Nagrodę Młodzieży. Konkurs nosi nazwę changes/chances@work i dotyczy orientacji zawodowej młodych ludzi oraz ich sytuacji na rynku pracy. Projekt uczniów I Zespołu Szkół zakwalifikował się do finału razem z dziewięcioma innymi polsko-niemieckimi projektami i jest realizowany od stycznia do października 2015.

 

Spotkanie uczniów klasy II technikum żywności i technikum ekonomicznego, klasy I technikum informatycznego oraz dwojga opiekunów Marka Jarosza i Beaty Wasyliszyn, miało na celu zaprojektowanie gier planszowych według własnych pomysłów. Gry miały uwzględniać etapy zdobywania wykształcenia oraz pracy, zarówno w obrębie lokalnym jak i za granicą. Równolegle w tym samym czasie uczniowie z Peter-Paul-Cahensly – Schule pracowali nad swoimi projektami gry w Limburgu.

 

Koordynatorzy projektu z I ZS oraz PPC-Schule spotkają się już w lutym na Polsko-Niemieckim Forum Młodzieży w Heppenheim, aby podsumować dotychczasowe działania i zaplanować ciąg dalszy prac. Natomiast w maju, uczniowie niemieccy przyjadą do Wschowy, aby stworzyć jeden najciekawszy projekt z istniejących już propozycji. Polskich uczniów czeka jeszcze wyjazd w czerwcu do Limburga, gdzie prace nad projektem zakończą prezentacją dla uczniów, nauczycieli Peter Paul-Cahensly – Schule oraz przedstawicieli władz i zakładów pracy w Limburgu.

 

W swojej już jedenastoletniej współpracy obie szkoły umożliwiają uczniom poznanie szkolnictwa zawodowego w kraju sąsiada, realizując zagraniczne praktyki i zwiedzając zakłady pracy, zaś udział w finale konkursu o Polsko-Niemiecką Nagrodę Młodzieży jest dla obu szkół wielkim wyróżnieniem.

 

Dofinansowania do projektu udziela Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.

 

tekst/ zdjęcia I Zespół Szkół we Wschowie

logo Jugendpreis 1